Най-старото маслиново дърво в света от остров Крит
Маслината за гърците е дърво с изключително значение. Тя символизира мира, плодоридието и просперитета. Където и да се намирате в Гърция, сигурно е, че ще срещнете маслинови насаждения, защото те са буквално навсякъде. От местните знам, че преди години, та може би и днес на някои места зестрата на момата се измерва в брой маслинови дръвчета, които притежава. Но ценността на маслината се крие в изходния ѝ продукт - така нареченото от Омир "течно злато" и това твърдение се подкрепя от факта, че гърците са на първо място по потребление за зехтин - над 24л. на човек средно годишно.
Средиземноморието, със своя благоприятен климат е идеалното място за виреене на маслината - над 95% от насажденията се отглеждат именно тук, като заради измененията на климатичните условия вече и южните части на България започват да стават потенциални за отглеждането на маслини. Дарена от богинята Атина на атиняните, в признателност, че са кръстили града си на нея, маслината е издържлива, вирее на големи горещини, песъчливи почви, скални терени, та дори и до температури под нулата.
За богатствата на зехтина, може да се говори много. Именно неговите антиоксидантни свойства са залегнали в основата на Средиземноморската диета и дълголетието на острови като Икария. Зехтинът е не само храна, но и лекарство. Използва се от древността и до днес начинът на добиване не се е променил значително.
След всичко казано до тук, как да не се ентусиазираш да търсиш най-старото маслиново дърво, даващо плод и до днес. Пътищата ме отведоха отново в любимия ми Крит и магичната Ханя. На път за природното чудо - плажа Елафониси, решихме да посетим друго антично чудо - известната като най-стара маслина в света в село Ано Вувес.
Стволът на дървото е впечатляващ. Въпреки че сърцевината му е изкорубена и поради това е трудно да бъде изследвана точната му възраст, специалистите твърдят, че то е на около 3000г. Обиколката му е 12.5м., а диаметърът 4.6м. Така, през 1990г. местната власт на Ханя обявява дървото за природен паметник с голяма значение поради статута му на най-старото маслиново дърво в света. Гледайки го от страни, човек има чувство, че дървото разказва история, причудливите форми на ствола му потапят посетителите в един тайнствен свят на митични създания, чиято история се запечатва през вековете върху ствола му. Просто впечатляваща гледка!
Сортът маслини, които и до днес ражда дървото всяка година се нарича τσουνάτη [цунати]. След масовия за качествен зехтин сорт коронейки и каламата, цунати също е известен сорт, особено на остров Крит. Такива дървета са разположени и на малко по-висока надморска височина, тъй като са по-издържливи на студ от остналаите сортове. Повече от полвинат критска обработваема земя е покрита с маслинови насаждения - над 30 милиона дръвчета. Поради характерните качества на земята се твърди, че един от най-висококачествените зехтини в света с множество награди за качество е именно критския.
Освен за зехтин, нежните клонки на дървото се използват за направата на венци за олимпийските шампиони по маратон, както за церемониите по откриване на олимпийските игри.
До великолепното маслиново дърво има две сгради - своеобразен безплатен музей, показващ традиционни земеделски инструменти, гигантски керамични съдове, използвани някога за съхранение на зехтин, старинни снимки и вкаменени маслинови листа от Санторини, които датират от 37 000 до 50 000 години.
Да пътуваш из маслиновите дървета под критското залязващо слънце наистина е магично. Държа в ръката си маслина от дърво, което е съществувало хилядолетия. Въздухът ухае на зокуми, съзнанието ми прилежно прибира моментите от деня в чекмеджето за скъпи спомени и аз съм повече от благодарна. Да се докоснеш до този култ към едно растение е повече от необяснимо. От векове използвана за препитание, търговия, лечение, изкуство, та дори скривалище по време на Османското робство и спасение от гладна смърт през Втората Световна Война, маслината е била и ще бъде богатството на гърците. Най-важното обаче е, че те напълно осъзнават този факт, уважавайки и грижейки се за този дар от боговете.
Comments