Неизвестните, но интересни факти за Акропола в Атина
Може ли да се говори за Гърция без в съзнанието ни да изникне емблемата на страната и на столицата ѝ Атина - Акрополът? Като най-сниманата гръцка забележителност заедно със сините покриви на Санторини, за Акропола се е говорило много.
Първата ми среща с него беше през 2013г. Никога няма да забравя как извиках от вълнение щом след един завой на автобуса се появи хълма на Акропола в целия си блясък. За щастие в годините след това имахме и други срещи, но моето вълнението не стихна. Да вървиш по пътеките от преди хиляди години, да се докоснеш до тази свещена земя, на която древните са построили своята еманация на култа към боговете е меко казано невероятно.
Вероятно Акрополът е първата забележителност в списъка за посещение на всеки турист в Атина. За неговата история се е говорило много през годините. За това следващите редове целят по-скоро да ви изненадат с някои по-малко известни факти за Акропола, които ще пробудят любопитството ви и желанието да го посетите за първи или за пореден път, като преди това обърнете внимание на следните съвети:
Посетете Акропола рано сутрин или по залез слънце. След 10-11ч започват да пристигат орди туристи от круизните кораби, акостирали в Пирея и няма да е особено приятно. Ако отивате по залез, предвидете достатъчно време и съобразете температурите.
Носете шапка, вода и слънцезащита. На Акропола не се намира почти никаква сянка, а температурите през лятото може да са ужасяващи на слънце.
Носете удобни обувки. Камъните на Акропола, особено при Пропилеите (парадния вход, който остава незавършен) са много хлъзгави дори и настилката да не е мокра.
Купете билет онлайн. С един билет може да посетите целия хълм на Акропола, а ако сте за повече дни и посещавате други известни забележителности, поинтересувайте се от комбинирания Athens pass. (В случай че имате такъв комбиниран билет, може да влезете през страничния вход при театъра на Дионис с цел избягване на опашките).
Посетете първо музеят на Акропола и след това самия Акропол. Така и без екскурзовод ще знаете историята на това, което виждате. Музеят е един от най-модерните е Европа, построен с европейски средства и си заслужава всяко евро.
Акрополът не е единствен
Макар че често реферираме към Акропола като единствен и имаме в предвид точно този в Атина, има и други акрополи в Гърция в Аргос, Коринт и други, като навсякъде се е имало в предвид висока цитадела, където се развива културния, социалния и религиозния живот на града.
Акропол означава висок град
От старогръцката дума άκρος [акрос] - високо място и πόλης [полис]- град, под Ακρόπολης [Акрополис] се има в предвид град на високото.
Партенонът не е Акропола
Най-сниманата сграда, символ на Атина всъщност не се нарича Акропол, а Партенон. Под Акропол се има в предвид целия хълм. Около 13 500 различни мраморни блока са били използвани за изграждането на Партенона, построен изцяло в дорийски стил. Външната колонада е изградена от общо 46 колони.
Акрополът е бил населяван от хиляди години
Разкопки свидетелстват за населяване на хълма на Акропола от 4000г. пр.Хр.
като са открити както жилища, така и гробове. Микенците са тези, които са управлявали царството си от хълма на Акропола, а руините от техните постройки послужили на древните елини да продължат да изграждат града си на Акропола.
Първоначалната цел за построяването на Акропола е била военна
Бъдейки разположен на високо, хълмът на Акропола е бил подходящ чисто стратегически за разполагане на царството, като първо микенците са тези, които построили укрепителни стени, превръщайки Акропола в цитадела. Самите стени са били толкова здрави и мащабни, че част от тях могат да се намерят и днес по хълма на Акропола.
Най-известните постройки на хълма на Акропола са били построени за няколко десетилетия
Партенонът, Ерехтионът, храма на Атина Нике и Пропилеите(които никога не са били завършени) са били построени между 447г. и 406г.пр.Хр. по времето на Перикъл.
Акрополът е помещавал огромна статуя на Атина
Огромна 11-метрова статуя на богинята Атина от злато и слонова кост е била построена от Фидии в Партенона. Атиняните искали по този начин да благодарят на богинята за победата си над персийците край Маратон. Слънчевата светлина преминавала през финия мраморен покрив и падала централно върху изящната златна фигура на богинята. Статуята през Античността е изчезнала и най-вероятно е разрушена, но скулптора Alan LeQuire е създал нейно копие, позовавайки се на древни артефакти в Тенеси, САЩ през ХХ век.
Съревнование между Атина и Посейдон се е случило на Акропола
Според легендата, и Атина и Посейдон поискали да покровителстват града и за да избегне борбата между двамата, бог Зевс решил да ги предизвика. На мястото на Ерехтиона боговете трябвало да впечатлят атиняните с дар за града и съответно най-добрият от тях да спечели. Посейдон ударил с тризъбеца си скалата и от там бликнала вода. Атина от своя страна ударила скалата с меча си и от там се родило маслиново дърво. Жителите на града оценили и двата дара, но предпочели маслиновото дърво като средство за храна и дървесина, което било вечнозелено и можело да издържа на екстремни метеорологични условия. Легендата разказва още, че и до днес може да се види процепа от тризъбеца на Посейдон и маслиновото дърво, подарък от Атина на хълма.
Партенонът е бил цветен
Въпреки в наши дни представата за Партенона да е снежно-бяла колосална постройка на върха на Акропола, той всъщност е бил цветен. Последните научи открития с лазер показват, че покрива и статуите са били оцветени в червено, синьо и зелено. През вековете слънчевата светлина и метеорологичните условия са отмили цветовете му.
Акрополът е бил и църква и джамия
Въпреки че е бил построен с идеята да се почитат древните богове, Акрополът през годините е служел и за християнски, и за мюсюлмански храм. През византийската епоха, християните нямали нужда от Партенона и го превърнали в църква, а през ХVв. когато османците завладели Гърция, построили минаре на храма и го превърнали в джамия.
Венецианците са взривили Партенона
През XVIIв. османците воювали с венецианците и складирали барут на Акропола. Когато разбрали това, венецианците решили да взривят барута, което за съжаление довело до огромни разрушения на повечето постройки на Акропола.
Самолети и дронове не могат да летят над Акропола
Едва през 1833г. няколко години след освобождението на Гърция от османците, Акрополът е превърнат в археологическа забележителност. От тази година нататък, той е защитен от закона, което означава на пример, че самолети и дронове не могат да прелитат над него.
Най-старата метеорологична станция се намира на Акропола
По склоновете на Акропола се намира най-старата метеорологична станция в света. Датираща от преди 2000г. Кулата на ветровете, както я наричат, е била внушителна постройка, която се е използвала за предсказване на времето. Лорд Елин, който е пренесъл голяма част артефакти от Акропола в Лондон е искал да пренесе и тази постройка, но му било отказано. След скорошна реставрация, станцията отваря врати след почти 2 века за посетители през 2016г.
Не всички артефакти от Акропола са в Гърция
Жалко е, че много от древните артефакти от Атинския акропол днес не са в Гърция. От една от статуите, които са държали покрива на Ерехтейона до така наречените мрамори на Елгин, много чуждестранни музеи, като Британския музей, съхраняват археологически артефакти от Акропола. Гърция многократно е искала да ги върне там, където им е мястото, но тъй като лорд Елгин твърди, че е имал разрешение от османците да вземе мраморите, британците отказват да ги върнат.
Акрополът е под постоянна реставрация
След като са били разрушавани от човешка дейност, войни и метеорологични условия, сградите на хълма на Акропола са под реставрация почти постоянно. През 1975г. Комитетът по запазване на монументите на Акропола започва мащабната реставрация, като голяма част от използвания мрамор се донася от планината, от която е бил използван първоначалния материал. Специализирани екипи използват компютърни технологии, за да възстановят и предотвратят от разрушаване на монументите.
Акрополът е забележителност "под риск"
Тъй като Акрополът е считан за забележителност "под риск" от ЮНЕСКО поради огромните тълпи туристи, гръцкото Министерство на Културата въведе през 2023г. ограничение в броя посетители (до 20 000 дневно), както и система за онлайн резервации. Подобни мерки са взети и за други застрашени от посетители забележителности като Колизеума в Рим и Ангкор Ват в Камбоджа и други.
Входът за Акропола ще бъде 5000 евро от 2024г.
Специални посещения за туристи извън работното време ще се предлагат от април 2024г за Акропола. Групите ще са най-много 4 и максимум от по 5 човека, като сумата от 5000 евро ще бъде за цялата група за двучасова обиколка. Тази мярка на министерството на културата цели да отговори на туристическото търсене, а приходите ще бъдат вложени в културни проекти. Регулярната входна такса пък ще бъде повишена с 50% (от 20 на 30 евро) от април 2025г.
Comments