Корфу - изумруденият остров
- Росица Василева
- 17.01
- време за четене: 9 мин.
Планирах да посетя Корфу от години. Планът беше да съм там по Великден и да усетя от магията на острова точно по това време. Не съжалявам обаче, че го видях с очите си в разгара на лятото. Почувствах топлината му, видях красотата на плажовете му, усетих аромата на маслиновите му дървета и какво още - ще разберете по-долу.

Няма да чуете гърци, говорейки помежду си да произнасят името Корфу. Официалното име на острова Керкира, като името произлиза от древногръцката митология, свързано с легендата за нимфата Коркира, отвлечена от бог Посейдон и доведена на този остров. От друга страна, името Корфу има италиански произход и произлиза от думата "koryphai", означаваща "хълмове", което се свързва с двете възвишения, на които са разположени Старата и Новата крепост в град Корфу. С течение на времето, под влиянието на различни цивилизации като венецианци, французи и британци, Корфу е развил богато културно наследство, отразено в архитектурата и традициите му. Символите на острова, като църквата "Свети Спиридон", маслиновите горички и кипарисите, допринасят за характерния му зелен облик, заради който често е наричан изумруденият остров.
По време на престоя си усетих влиянието на известни личности, свързани с Корфу, като императрица Елизабет Баварска (Сиси), която е изградила своя летен дворец "Ахилион" на острова, както и братята Джералд и Лорънс Даръл, прекарали част от детството си тук. Със своето съчетание на природна красота и културно богатство, Корфу ме плени и остави незабравими спомени - какви са те, прочетете по-долу.
Основна информация
Разположен в лазурната прегръдка на Йонийско море, Корфу пленява посетителите със своите зелени пейзажи, историческа архитектура и жива култура. От слънчеви плажове до маслинови гори, шепнещи истории от древността, този гръцки остров предлага хармонично съчетание на почивка и приключения.
Корфу в цифри:
Площ: приблизително 593 квадратни километра.
Брягова линия: 217 километра разнообразни плажове и заливи.
Население: около 100 000 жители.
Маслинови дървета: около 4 милиона, някои на възраст над 400 години.
Обекти на ЮНЕСКО: 1 – Старият град на Корфу.
Как да стигнете от България
Пътуването от България до Корфу е удобно и живописно. Маршрутът включва шофиране или пътуване с автобус до гръцкия пристанищен град Игуменица, последвано от ферибот до Корфу. Фериботи до острова има и освен до главния град Корфу и до южния Лефкими (имайте ги в предвид, ако се настанявате там защото са по-евтини). Алтернативно, през туристическия сезон, има и полети директно от София до международното летище на Корфу.
Разстоянието от граничния пункт Кулата до Корфу е приблизително 450 км, като пътуването с автомобил отнема около 6–7 часа, в зависимост от трафика и условията на пътя. Фериботното пътуване от Игуменица до Корфу трае между 1 час - 1 час и 30 минути, в зависимост от вида на плавателния съд и метеорологичните условия, а през лятото има над 25 планирани курса на ден.

Най-подходящ сезон за посещение
Най-доброто време за посещение на Корфу е между края на май и началото на октомври. През тези месеци островът се радва на топли температури, ясни небеса и оживени културни фестивали. Юли и август са пикови туристически месеци, предлагащи оживена атмосфера, докато късната пролет и ранната есен предоставят по-спокойно изживяване с по-умерено време. Лично на мен ми допадна посещението в края на август - водата беше топла, беше оживено и някак му отиваше на острова толкова много "почитатели".
Къде да отседнете
Ако планирате посещение на Корфу и нямате транспорт на острова, препоръчително е да отседнете в близост до столицата Керкира (Корфу). Градът предлага разнообразие от хотели и апартаменти, които отговарят на различни предпочитания и бюджети. Може да разгледате и близките селца като Гувия.
Ако предпочитате по-спокойна атмосфера и близост до природата, районите около Палеокастрица, Пелекас на запад и Беницес на изток предлагат уютни места за настаняване с красиви плажове и живописни пейзажи. Доста курортно място, популярно за английските туристи е Кавос и Лефкими на юг.
На север е по-спокойно, като препоръчвани са Ахарави, Касиопи и Сидари. Ако не търсите обаче къде да се "закотвите" за почивката си, търсете ликация в средата на острова, удобна за пътувания защото разстоянията може да не са големи, но се пътуват дълго. Можете да последвате и примера ми и да разделите нощувките си на няколко места, за да разгледате максимално много от острова.
Разглеждане на острова
Ден 1: Североизтокът и случайно откритите плажове
След като пристигнахме рано сутрин, по план се отправихме на североизток, решени да обиколим острова обратно по часовниковата стрелка за 4 дни. В някои от градчетата се разходихме, в други минавахме с колата, решени да усетим магията на всяко населено място.
Контокали и Гувия са много близо до столицата Корфу (Corfu town) и са удачни за бюджетно настаняване понеже са свързани с удобен градски транспорт. Дасия е курорт с красив плаж, който обаче е зает изцяло от един от 5-звездните курорти (Ikos Dassia). В Ипсос също има доста места за настаняване, пътя минава покрай морето, но плажът е малък и каменист, за разлика от Дасия. Барбати и Нисаки са можеби последните живописни селца край морето преди да почне голямото изкачване. Пътят е живописен с много завой и често има отбивки за панорамни гледки.

След един такъв завой, забелязахме прекрасен плаж в ниското, за който си струваше да се отбием. Бях проучвала много от плажовете на острова, твърдеше се, че най-красивите са на западното крайбрежие, но плажа Каламаки не само, че не срещнах никъде, но за нас си беше пълно попадение. Привличащ с плитките си, кристално чисти води, плажът е идеален за семейства и спокойни плувания и честно казано, можеш да се измориш от вървене навътре в морето, за да може все пак водата да ти стигне до кръста.

Следобед се настанихме в апартамента си в Астракери, спокойно място, предлагащо идеално за спирка за днешния ден. С настъпването на залеза посетихме прочутия Канал д'Амур в Сидари. Легендата гласи, че двойки, които плуват през тесните канали, скоро ще се оженят, добавяйки нотка романтика към природната красота на пясъчните образувания и тюркоазените води. Фактът, че имаше много хора и все пак не успя да развали чара на мястото, може би защото го видяхме именно по залез слънце. Вечеряхме в Katerina's taverna, автентично място с чудесно обслужване, страхотна кухня, която използва произведеното от собствената си градина и местни производители.
Ден 2: Труднодостъпни, но райски плажове
Приключението продължи с посещение на Порто Тимони, двоен плаж близо до село Афионес. Условието тук е едно: удобни обувки и достатъчно вода. Струва ли си? - определено да! Достъпен чрез живописен преход, двойните заливи, всеки с различен цвят на водата, предоставиха уединен рай за плуване и отдих. Въпреки, че плажовете все повече се пъленеха от прииждащи туристи и лодки, ако сте там по-рано можете да намерите и сянка под скалите и да се насладите на красотата му. Изкачването на връщане беше по-трудно заради жегата, но няма как.

Самото село Афионас ни очарова с живописните си алеи, ярки бугенвилии и панорамни гледки към морето, олицетворявайки същността на традиционното гръцко село. Лично за мен, бе най-красивото селце на острова. Напускайки го видяхме от високо широкия и красив плаж Агиос Георгиос, един от най-препоръчваните по западното крайбрежие заедно с Глифада.
Следобед пристигнахме в Палеокастрица, един от най-красивите и живописни райони на остров Корфу, който съчетава величествени природни гледки и кристално чисти води. Разположена на западното крайбрежие на острова, Палеокастрица предлага уникална комбинация от зелени хълмове, скалисти заливи и лазурни плажове.
Едно от основните забележителности тук е манастирът "Панагия Теотокос", който се извисява на хълм с гледка към безкрайното синьо на Йонийско море. Манастирът впечатлява не само с архитектурата си, но и с духовната си атмосфера, която привлича посетители от цял свят..
След освежаващо плуване в чистите води на плажа Палеокастрица, завършихме деня с вечеря в уютното село Дукадес. Тъй като така и не открих достатъчно добра таверна в струва ми се вече комерсиоализираната Палеокастрица, местни хора ми препоръчаха таверната на Елизабет, в Дукадес, известна с автентичната местна кухня и топлото гостоприемство.
Ден 3: Маслинова наследство и имперска елегантност
Третият ден ни потопи в богатото маслиново наследство на Корфу. Преди това обаче, се отбихме до красивия плаж Глифада, да му се полюбуваме макар и рано сутрин. След това се отправихме към фабриката за зехтин The Governor Olive Mill, семейно предприятие с наследство, обхващащо поколения. The Governor е новатор в производството на високофенолни екстра върджин зехтини, отличаващи се с високо съдържание на полифеноли, особено олеокантал и олеацин, които допринасят за здравословни ползи. Тук научихме за внимателното отглеждане на маслинови дървета и производството на техния награждаван екстра върджин зехтин, отличаващ се с богат вкус и здравословни ползи. Дегустацията на зехтин ни позволи да оценим нюансите на техните премиум продукти - The Governor Premium Edition и The Governor Limited Edition, са студено пресовани и нерафинирани, запазвайки богатия вкус и хранителните свойства на маслините. Семейство Дафнис, с над 100-годишна традиция в отглеждането на маслини на остров Корфу, съчетава традиционни методи с научни изследвания, за да създаде продукти с доказани здравословни ползи.The Governor е първият зехтин в света, признат за своите здравословни качества, и е включен в различни клинични изследвания за лечение/превенция на множество заболявания.
Ако искате да научите повече за това, как да избирате висококачествен зехтин и защо е наричан течното злато, вижте статията: Пътеводител за зехтин и как да купуваме качествен такъв

След като се полюбувахме на маслиновите горички по пътя, посетихме още една фабрика - Mavroudis Olive Oil Factory, където традиционните методи хармонично се съчетават с модерни технологии. Тяхната разнообразна гама от зехтини, включително ароматизирани варианти, демонстрира многообразието и дълбочината на корфийското производство на зехтин. Заредихме се с подаръци за вкъщи, направихме завой към източното крайбрежие, за да разгледаме Морайтика и Беницес, популярни курортни градчета и стигнахме до едно от най-известните места на острова - двореца Ахилион. Разкошното убежище на императрица Елизабет Австрийска, известна като принцеса Сиси е построено през 1890 г., като дворецът отразява нейния интерес към гръцката митология, особено към Ахил, с множество статуи и картини, украсяващи имението. Буйните градини и неокласическата архитектура ни предоставиха поглед към имперския разкош.
От няколко години, дворецът се реставрира, за това са достъпни само градините му. Билет може да купите онлайн или на място, който струва 8 евро (има и намаления за деца, студенти и възрастни), а работно време е 8.00 -16.00ч за градините. (Проверете официалния сайт за последната коректна информация).

С наближаването на вечерта се отправихме към известното място за наблюдение на самолети близо до международното летище на Корфу. Стоейки на моста или нещо като язовирна стена, с минаващите самолети над главата ти беше едновременно вълненуващо и уникално. (в Google можете да откриете мястото като Corfu Airport Planespotting Spot). Точно на паркинга е красивия манастир Влахерна, който не успяхме да посетим заради бързоприближилата буря, но мястото е изключително. Точно отсреща е Понтикониси или Мишия остров - името му произлиза от формата му, наподобяваща мишка, когато се гледа от въздуха, а достъпът до него е с лодка.

Нощта завърши в старият град на Корфу, обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Разхождахме се из лабиринтните улички на Стария град, възхищавайки се на венецианската архитектура, историческите църкви и оживените площади. Старата крепост, осветена на фона на нощното небе, стоеше като свидетелство за богатото минало на острова. Съчетанието от история, култура и оживен нощен живот направи вечерта незабравима.
Къде да паркирате – в стария град има няколко големи платени паркинга – например до Старата крепост, до старото пристанище и до Новата крепост. Най-добре оставете колата си там и се "изгубете" из криволичещите улички на стария град.
Какво да видите в столицата:
Старият и Новият форт са две величествени крепости, които доминират над града. Старият форт, построен през 15-ти век, предлага панорамни гледки към града и морето, докато Новият форт, издигнат през 17-ти век, впечатлява със своите укрепления и историческо значение.
Площад Спианада е най-големият площад в Гърция и сърцето на социалния живот на Корфу. Около него се намират множество кафенета, ресторанти и исторически сгради, които придават на площада уникален чар.
Църквата Свети Спиридон е главната църква на острова, посветена на светеца-покровител на Корфу. Тя е известна със своите икони, иконостас и мощите на светеца, които се съхраняват в нея.
Една от най-известните истории разказва за чудото, което се случило през 1716 г., когато островът бил подложен на османска обсада. Според разказите, жителите на Корфу се молели усилено на свети Спиридон за защита. В отговор на техните молитви, светецът се явил в съня на местния архиепископ и му наредил да изнесат мощите му из града. След като последвали това указание, османските войски били поразени от внезапна болест и обсада, която продължавала месеци, била прекратена. Това събитие укрепило вярата на местните жители и утвърдило свети Спиридон като техен небесен покровител.
Музеят на азиатското изкуство е единственият в Гърция, посветен на азиатското изкуство, и предлага впечатляваща колекция от произведения от Китай, Япония и Индия. Не успяхме да го сварим отворен, но дори разходката в двора му ни впечатли.
Ден 4: Островни екскурзии и кулинарни наслади
Последният ни ден включваше еднодневна екскурзия до очарователните острови Паксос и Антипаксос, включително хипнотизиращите Сини пещери.
Подробности за това приключение са описани в отделна публикация в блога. Паксос и Антипаксос - там, където времето спира
След завръщането ни в град Корфу вечерта, решихме да се насладим на местната кулинарна сцена.
Тук е мястото да споделя и препоръки за местни автентични ястия, които опитахме не само тук, но и на другите места, където обядвахме/вечеряхме:
Пастицада - запечено ястие с макарони, кайма и доматен сос, покрито с бешамел и сирене; наподобява пастицио;
Софрито - ястие от телешко месо, приготвено с чесън, бяло вино и магданоз, което му придава изключителен вкус.
Бианко - рибно ястие, обикновено приготвено с треска, картофи, чесън и лимонов сок, сервирано в бял сос.
Бурдето - пикантно ястие с риба, най-често скорпид, приготвено в червен лют сос с лук и подправки.
Кумкуат - малък цитрусов плод, отглеждан на Корфу, от който се приготвят различни продукти като ликьори, сладка и мармалади. Непременно опитайте, вземете за подарък или за спомен удома.
Заведенията, които посетихме в столицата са:
Το Τσιπουράδικο ''Εκτός σχεδίου και ό,τι προκύψει... '' - едно от най-препоръчваните места; чакахме на опашка поне 30мин, а беше 22ч. Менюто е голямо, порциите са по-малки, но и цените са мног ниски. Идеята е да се поръчат много ястия и да се споделят от компанията.
Restaurant Paradosiakon - отново препоръчвано в социалните мрежи; храната беше много вкусна, от обслужването можеше да се желае повече.
Корфу, островът, където историята и природата се преплитат в съвършенство, оставя незабравими впечатления у всеки посетител остави и у мен много зеленина и лазурно море. От величествените крепости, които разказват за миналото, до живописните плажове, които предлагат спокойствие и отомора, всяко кътче на този остров успя да ми разкрие своята уникална магия. Със богато културно наследство, гастрономически изкушения и топло гостоприемство, Корфу е дестинация, която заслужава да бъде открита и изживяна.
Comments