top of page
Снимка на автораРосица Василева

Аристотел Онасис - момчето от Смирна, което завладя света

Актуализирано: 20.05

Аристотел Онасис, наричан през целия си живот Ари, е един от най-забележителните мъже на ХХв. не само в гръцката, но и в световната история. Може би най-забележителното качество в него е не перфектният му бизнес нюх, нито чарът му с който омагьосва жените, а това, че той винаги изпреварва времето, в което живее. Започвайки от нулата, той успява да изгради империя, завладява бизнеси, в които първоначално е смятан за аутсайдер и остава огромно парично наследство. Личният му живот е дори далеч по-интересен от бизнес начинанията му. Въпреки че пленява сърцата на едни от най-красивите и известни жени по онова време - оперната прима Мария Калас и бившата първа дама на САЩ Джаки Кенеди, животът му и този на семейството му е белязан от трагедии, заради които започва да се говори за "проклятието Онасис".

Спомням си първия път, в който чух за Онасис. Беше юли 2013г., на пристанището в Нидри, о-в Левкада. На път за еднодневен круиз из Йонийските острови, видях внушителната му статуя, извисяваща се до самите вълни и още тогава се възбуди интереса ми да науча повече за този забележителен човек. Няколко часа по-късно можех само да плувам в сините води на о-в Скорпиос, но не и да бъда посетител там, тъй като това бе частен остров на г-н Онасис и беше охраняван строго.


статуята на Онасис в Нидри, Левкада


Бягство от Смирна

Аристотел Онасис се ражда в Смирна (Измир), Турция през 1906г. на 15 януари (според някои източници на 20 януари). За съжаление майка му умира когато той е на 6г и тази никога не бива запълнена в душата му. Баща му се жени бързо за втора жена и вече семейството освен двама синове и дъщеря се сдобиват с още 2 момичета. Ари расте в религиозно семейство и тъй като баща му е заможен търговец на тютюн, той изпраща сина си в Евангелистко гръцко училище и на възрастта от 16г. той вече знае гръцки, турски, английски и испански. Тогава обаче идва повратната точка в живота му (поне първата такава). В следствие на втората гръцко-турска война или т.нар. малоазийската катастрофа окончателно се къса връзката между гръцките православни християни и турските мюсюлмани, които векове наред са съжителствали заедно. На 9 септември 1922г. турците превземат Смирна и избиват голяма част от християнското население на града. Градът изгаря до основи и в този пожар Ари губи четирима чичовци, леля си и братовчед си. Заедно с хиляди гърци, семейството на Ари се преселва обратно в Гърция и пътя им ги отвежда до Атина. Година по-късно, Ари използва паспорт на бежанец и с 250 долара в джоба се отпътува за Буенос Айрес, Аржентина.


Аристотел (в дясно) заедно с баща си Сократ (в ляво)


Новият свят

Докато работи като телефонен оператор, прозорливостта и бизнес нюхът на Аристотел не спират да работят. Младият Онасис работи през деня като заварчик, нощем поема смени като телефонист и винаги отива с книги и речници, за да учи. Още оттогава за сън са му били достатъчни не повече от 3-4 часа. До края на живота си Онасис смята, че сънят е изгубено време. За 6 месеца в Буенос Айрес спестява почти 1000 долара, които са добри пари за онези времена.Той предлага на баща си да му изпраща тютюн като е убеден, че този тютюн (турски, български или гръцки) превъзхожда кубинския. Благодарение на мекотата и лекотата на вносния продукт, Ари се цели в една пазарна ниша на жените пушачи, които по това време започват своята еманципация, но все още не им е разрешено да пушат открито. Само след две години една трета от тютюна, който пристига в Буенос Айрес, е доставян от тайнствения грък. А годишният му доход скача до космическите за онова време 100 000 долара. Ари заедно с братовчедите си създава собствена цигарена фабрика. Едва на 23г. Онасис вече печели първия си милион.


Аристотел Онасис

Раждането на една легенда

През 1932 г., годината, в която баща му умира, Онасис взема решение, променящо живота му: той се насочва към корабоплаването. Прекарва шест месеца работейки в лондонския офис на корабособствениците от Итака братя Дракулис, преди да купи първите си два товарни кораба от Canadian Steamship Company през 1933 г., в разгара на Голямата депресия.

Kръщава двата кораба на родителите си. „Онасис-Пенелопе“ и „Онасис-Сократ“ плават по търговските пътища на Атлантическия океан, давайки началото на най-голямата легенда в историята на гръцкото корабоплаване. Младият Онасис е наясно, че ще бъде гледан като аутсайдер в света на традиционните гръцки корабособственици, защото семейството му няма история в корабоплаването. Той обаче доказва, че е достоен за членство в корабния елит по времето, в което е базиран в Лондон.

Осъзнавайки нарастващото търсене на петрол, той става пионер, като е първият грък, който използва танкери. През 1938 г. той построява първия си танкер, 15 000-тонния танкер "Аристон", в Гьотеборг, Швеция. Това бележи и началото на отношенията на Онасис с петролните компании. През 1939 г. той прави следващия си решителен ход: създава първата си панамска компания, Sociedad Maritima Miraflores Ltd., в панамското консулство в Лондон. Неговите търговски кораби сега плават под панамски флаг. От този момент нататък Онасис използва само офшорни компании и удобен флаг за своите бизнес дейности, независимо дали в морето или във въздуха.

Онасис е постоянно в движение. Той е страстен и проницателен пътешественик по света, който разделя времето си между Париж, Буенос Айрес, Осло и Лондон. През 1940 г. той се установява в Ню Йорк, откъдето управлява своя флот от четири танкера.


Аристотел Онасис

Дръзкият иноватор

Изкачването му на върха е резултат от три изключително успешни и смели бизнес хода. Първият е закупуването на флот от 12 построени в САЩ кораба Liberty, което му осигури капитал за следващото му бизнес начинание: придобиването на флота от танкери от Морска комисия на САЩ. Третото начинание е решаващо: той забелязва брилянтна възможност в корабостроителниците на следвоенна Германия и прави безпрецедентна поръчка за 18 танкера. През 1953 г. той построява първия "супертанкер" в Хамбург. Кръщава го на първата си съпруга Атина (Тина) Онасис.

С друг смел ход, който изненадва както съюзниците, така и съперниците, Онасис подписва сделка със Саудитска Арабия през януари 1954 г., предизвиквайки смут в целия свят поради широкообхватните глобални последици от сделката. През същата година той премества своя център на операции в Монте Карло, като Olympic Maritime служи като негова основна корабна агенция. През следващите няколко десетилетия неговата морска империя се разраства с експоненциална скорост. И приятели, и врагове го признават за пионер в гръцкото корабоплаване. Със своята проницателност, дързост и решителност Аристотел Онасис не само се издига до върха на света на корабоплаването на своето време; половин век по-късно, през 2000 г., Lloyds List of London, най-важното списание за корабоплаване в света, го нарече „водещият световен корабособственик на 20-ти век“.


Аристотел Онасис

От морето до небето

През 1953 г. Онасис придобива контрол върху Société des Bains de Mer (SBM), притежаваща казиното в Монте Карло, както и хотели, театри и други имоти. През 1956 г. той създава Olympic Airways, след като закупува правата за управление на фалиращата TAE Greek National Airlines от гръцката държава. Това го прави един от само двамата частни лица в света, които притежават собствена частна авиокомпания. Olympic Airways, който може да се похвали с един от най-добрите показатели за безопасност в света, скоро започва да предлага полети до всичките пет континента. Онасис прекратява договора с гръцката държава в края на 1974 г., но Olympic Airways е ренационализирана на 4 август 1975 г., след неговата смърт.


Петролният магнат

В началото на 50-те години Онасис купува още повече танкери и се опитва да сключи сделка с краля на Саудитска Арабия за транспортиране на петрол от Арабско-американската петролна компания (ARAMCO) с неговия флот.

Тази тактика обаче е неуспешна и до 1956 г. много от танкерите му стоят бездействащи повече от две години и гръцкият корабособственик обмисля да продаде целия си флот на Royal Dutch Shell, но за негов късмет не го прави.

През 1956 г. поради войната на Египет с Израел и национализирането на Суецкия канал, танкерите са принудени да заобиколят целия африкански континент. Точно в този момент Онасис има много допълнителни кораби, които могат да бъдат наети, за да се справят с търсенето, а Онасис е в правото си да начисли каквито цени иска.

Според източници, транспортирането на петрол от Саудитска Арабия до Европа преди е струвало 4 долара на тон. Онасис обаче таксува над $60 — като всеки пълен танкер му носи печалба от над $2 милиона на пътуване.

Онасис право в този точен момент повече пари, отколкото някога е правил през живота си. За следващата година се смята, че Онасис натрупва няколкостотин милиона долара печалби.


Раят на Скорпиос

През 1963 г. Онасис купува остров Скорпиос, който е малък, безплоден и сух, намиращ се точно срещу остров Лефкада. Ари обаче го превръща в частен земен рай, като засажда дървета, строи къщи за гости и пристанище и създава плажове и ферма. Следващите години, Скорпион и яхтата на Онасис приютяват елита на Европа като сред имената са Уинстън Чърчил, Грета Гарбо и много други известни и влиятелни хора и кралски особи.


остров Скорпиос

Размерите на една империя

Богатството на гръцкия магнат може да бъде определено като огромно. Той притежава акции, които му осигуряват контрол върху 95 мултинационални компании на пет континента. Оказва се собственик на достатъчно кораби, част от които може да дава под наем. Доходите му стават по-големи от националния доход на Гърция.

Онасис притежаваше заводи за преработка на злато в Аржентина и Уругвай, голям дял в авиокомпания в Латинска Америка и инвестиции на стойност 4 милиона долара в Бразилия.

Той притежаваше компании като Olympic Maritime и Olympic Tourist; химическа компания в Персия; апартаменти в Париж, Лондон, Монте Карло, Атина и Акапулко — да не говорим за замък в Южна Франция.

Той също така притежаваше 52-етажната Olympic tower в Манхатън; друга сграда в Sutton Place; Olympic Airways и Air Navigation; гръцкия остров Скорпиос; и дългата 99,06 метра (325 фута) луксозна яхта “Christina O.”


Аристотел Онасис пред яхтата Кристина


Любовите на Онасис:

Ингеборг Дедихен - норвежката принцеса

Докато пътува с кораби и използва времето за плаване да учи и чете, Аристотел среща Ингеборг, която е със 7 години по-възрастна от 28-годишния грък. Тя е много красива, а баща ѝ е корабен магнат. Двамата прекарват цели 12 години заедно. Отначало в Париж, после в Ню Йорк, любовта на двама им е една от манхатънските легенди. Ингеборг се отказва от собствения си живот, за да посреща Аристотел от неговите дълги пътувания след поредната покупка на кораби или бизнес. Освен че образно той притежава света, притежава и цяла редица жени, с които изневерява на Ингеборг. Става все по-агресивен, позволява си да я бие, а тя търпи. Отношенията им загрубяват буквално и преносно и идва време, в което Ари се влюбва в друга.


Атина Ливанос - голямата болка на Онасис

Аристотел среща тринадесетгодишната Атина в Ню Йорк, имайки среща с баща ѝ, един от големите гръцки корабни магнати. Поразен от красотата ѝ, той не се свени от 25-годишната им разлика в годините и година по-късно започва да я ухажва. По това време, Тина има и друг обожател - три години по-младият от Онасис, произхождащ от влиятелно семейство в корабоплаването Ниархос. Поискал ръката ѝ, той получава отказ по предтекст, че Тина е още малка. Същите думи са отправени и към Аристотел, чийто състезателен дух не го отказва, а напротив - след 3 години подаръци, цветя, плавания с ветроходни яхти, той получава ръката на Тина, на която блести златна гривна с диаманти и надпис: "Тина, обичам те".

Съперничеството обаче между двамата най-богати мъже в Гърция не свършва до тук и временно претърпял поражение, Ниархос се жени за сестрата на Атина - Евгения. Ако Онасис подкарва яхтата "Christina O", то Ниархос подкарва "Creole". Ако Онасис построява своята райска резиденция на остров Скорпиос, Ниархос прави същото на осторв Спецопула. Ако Ари подарява на Тина произведение на Реноар, то Ниархос подарява на Евгения небостъргач в Манхатън.

На 19г. Тина ражда първородният им син Александър, който много прилича на майка си, а две години по-късно Кристина, която пък е копие на баща си.


Аристотел, Атина и децата им Александър и Кристина


През годините Аристотел, вече придобил своя трофей, загубва интерес към Тина и всичко е добре, стига да има дискретност. Когато обаче аферата на съпруга ѝ с примадоната Мария Калас става явна, Атина подава молба за развод в съда на САЩ с мотив множество изневери на съпруга си. Годни по-късно, след като се е оженила за роднина на Чърчил, Тина се развежда и се жени за вдовеца на сестра си (която умира при странни обстоятелства с наранявания по тялото, но срещу съпруга и не е повдигнато обвинение). Първият ѝ ухажор - Ставрос Ниаркос, а края все пак се жени за любимата си Тина и това нанася тежък удар по достойнството на Онасис.

Най-голямата трагедия в живота на Тина предстои. През 1973г. синът й Александър Онасис става жертва на самолетна катастрофа. Самолетът само 15 секунди след излитането от атинското летище Елиникон губи крило и пада. Момчето е само на 24, умира няколко дни по-късно от раните си. Аристотел Онасис отхвърля идеята синът му да е починал в инцидент и обвинява ЦРУ, главата на Гръцката военна хунта, изкарва наяве всяка версия за конспирация и губи 20 килограма.Тина, от своя страна, се затваря в мъката си. В нейния живот всичко се случва толкова рано – тя е едва на 44 години. Година по-късно е намерена мъртва в дома си в Париж поради емболия, вероятно причинена от наркотиците, които приема от известно време, но както и при сестра й, това е смърт, обвита в мистерия.

Дъщерята на Тина и Аристотел, онази Кристина Онасис, на чието име баща ѝ кръщава прочутата си яхта, няма дълъг живот: на 37г. умира от белодробен оток, и в нейния случай причинен от злоупотреба с наркотици и лекарства.


Мария Калас - една драматична гръцка трагедия

Мария Калас, родена като Мария Анна София Кекилия Калогеропулу е легенда приживе. Тя е обсипвана от любовта на хилядите си почитатели, ухажори и хора, пленени от гласа и таланта ѝ. През 1957г. тя се запознава с Онасис във Венеция. През следващите месеци, Онасис я ухажва изпращайки ѝ цветя, свръхскъпи бижута, подаръци, сред които и дълго до земята палто от чинчила. Известното сопрано е все още омъжено за своя мениджър - богатият Джовани Батиста Менегини, с които имат 28г. разлика, но се обичат страстно до момента на влизането на Онасис в живота ѝ. Все пак коя жена може да удържи на постоянния натиск и обожанието на атрактивен мъж като Аристотелис, при това години?


Мария Калас и Аристотел Онасис


Лятото на 1959г. Ари кани европейския елит на яхтата си Кристина, а сред гостите са Калас и съпруга ѝ. Тогава пътищата и сърцата на двамата се преплитат безвъзвратно и певицата напуска с гръм и трясък съпруга си. Стресът в работата и личния ѝ живот я карат дори да загуби гласа си. Онасис пък е щастлив, че има своя любовен трофей и се е изкачил до елита на времето си. Десетте години афера, които тя основно прекарва на яхтата му не завършват с брак, който Мария така дълго очаква. Може би неприемането на Мария от децата му, които я наричат Певицата (а по-късно наричат Джаки - Вдовицата) е причината Аристотел така и да не се реши на тази съдбовна крачка. Въпреки това, той споделя за нея: „Мария е единствената жена, която не се прозява, когато ѝ говоря за бизнес”. Той ѝ подарява много бижута, апартаменти в Париж и Гърция и с негова помощ тя купува дори кораб. Доходите й от представления, от плочи и записи, годишно се изчисляват на 40 млн. долара по време на активната й кариера. Трагедията между тях обаче продължава с изневери от страна на Ари, който дори кара Мария да направи аборт, нежелаейки да имат дете. Според някои източници тя ражда син Омир, който за съжаление не оцелява.

През 1960г. идва скандалният ход на Онасис, който разтърсва света - той зарязва Мария, за да се ожени за Джаки Кенеди, вдовицата на президента на САЩ - Джон Кенеди и една от най-красивите и влиятелни жени на времето си. Бракът по-скоро е продиктуван не от любов, а от икономическите и социални интереси на бизнесмена, който се стреми да разшири империята си, обхващайки и Съединените щати. Мария е смазана, буквално на ръба.

В Париж, тя се затваря в апартамента си, излиза все по-рядко, предвид факта, че Онасис продължава да я търси и иска да се среща тайно с нея. Това продължава с години до 1973 година, когато смъртта на Алаксандър съсипва Аристотел. В една и съща година Мария Калас губи и Онасис и Пазолини, мъжът, в който е влюбена. Покосена от силна депресия, тя почива през март 1977 година само на 54 години.


Мария Калас и Аристотел Онасис


Джаки Кенеди - принцесата на Америка превърнала се в гръцка съпруга

Малко преди съпругът ѝ, президентът Джон Кенеди да бъде убит, Джаклин Кенеди се запознава с Аристотел Онасис. След смъртта на Кенеди, покосена от огроманат мъка, тя търси утеха в приятелството с Онасис, което през 1968г. се трансформира в брачен съюз. Докато извърви този път обаче, минават няколко години, през които Аристотел е чест посетител в 19-стайния апартамент на Джаки срещу Сентръл Парк, Ню Йорк. Вечерите прерастват в уикенд в Париж и Джаки оживява. Тя е пленена от жизнеността, екзотичността и проницателността на този завладяващ мъж. Приема предложението му за брак, който се състои на частния остров на Онасис - Скорпиос. По бреговете му е разположена охрана от 200 души, която държи лодките и „водолазите”, всъщност маскирани папараци, на почетно разстояние от острова. Годината е 1968, а предбрачният договор е вече подписан. Сред 173-те клаузи е записано, че Джаки не е длъжна да му роди дете. Ако Онасис я напусне, ще й плаща по 10 млн. долара за всяка година от брака. Ако Джаки реши да го напусне, ще получи само 20 млн. долара. В случай че Онасис умре пръв, тя ще получи 100 млн. долара. Записани са и „джобните” й пари: по 7000 долара за фризьори, масажисти, козметици, по 10 000 за дрехи, още 6000 за бодигардове. На месец.

Джаки е с къса рокля от Валентино, на ушите си има огромни рубини във формата на сърце, които са сватбеният ѝ подарък. Тя е на 39, той е на 62. Американската преса излиза със заглавия „Джаки, как можа?!”, Ватикана не одобрява този брак, тъй като Джаки е католичка. Америка също не одобрява Онасис защото е съден за данъчни измами в САЩ, а освен това е разведен и се носи славата му на женкар.

Джаки Кенеди и Аристотел Онасис


Смъртта на сина му Александър, е това, което превръща Онасис от един ексцентричен и дързък лъв, в покрусен от мъка баща. Джаки по спешност пристига от Ню Йорк, опитва се да разведри Аристо със сафари в Африка - нещо, което той винаги е искал, но безуспешно. Две години по-късно след престой в болница в Париж, Онасис умира. Погребан е на остров Скорпиос, до Тина и до любимия си син.


Наследството

Остров Скорпиос днес е собственост на Екатерина Риболовлева, дъщеря на руски олигарх, който го купува от внучката на Онасис Атина срещу 100 млн. лири.

Атина Онасис, единствената внучка на Онасис е родена в Париж през 1985 г. от брака на майка ѝ Кристина и Тиери Русел. Още на две Атина остава без баща си, който напуска майка ѝ, а на три е вече сираче след смъртта на майка ѝ. Огромното наследство на детето се изчислява на 2,7 млрд. долара. Днес, Атина се женена за олимпийския състезател по езда и се премества в Сао Пауло с неговата дъщеря от предишен брак (по настоящем вече са разведени). Когато доведената ѝ дъщеря Кристина пада от коня по време на състезания по езда и чупи гръбнака си, медиите в цял свят пишат за „проклятието на Онасис”. Всеки докоснал се до клана Онасис страда.

Въпреки това, Аристотел Онасис остава в историята на ХХв. като момчето, което започва от нулата, но гради цяла империя с прозорливост, находчивост и остър ум. Дързостта е единствената сила, която води Аристо, той не се отказва пред нищо, за добро или лошо. Създавайки една империя с безгранични бизнес успехи, животът му също е подложен на присъщата за бизнеса му турбулентност. Пленява с чар, остроумие и мъжка харизма жени като Атина Ливанос, Мария Калас, Ева Перон, Грета Гарбо, Джаки Кенеди. Неговото сърце на лъв и душа му на воин го превръщат в стихията, която се разбива в скалите и отново и отново се надига.


Ето и част от най-вдъхновяващите цитати на Аристотел Онасис:


"От определен момент нататък, парите са без значение. Те престават да бъдат цел. Играта е онова, което е интересно."

"Аз нямам нито приятели, нито врагове – само конкуренти."

"Хората, които успяват, са онези, които избират една посока, и я следват неотклонно."

"Тайната на успеха в бизнеса е да знаеш нещо, което друг не знае."

"Ако жените не съществуваха, всички пари на света щяха да изгубят значението си."

"В най-мрачните си моменти, трябва да се фокусираме за да видим светлината."

"Колкото повече притежаваш, толкова повече знаеш, че не притежаваш."

"За да успеете в бизнеса, трябва да накарате другите да виждат нещата, както вие ги виждате."



9 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


За мен

IMG_3925_edited.jpg

Здравейте, аз съм Роси!

Моите две страсти са писането и всичко, свързано с Гърция. 

Обожавам езика, музиката, храната, културата, пътешествията...
Добре дошли в моят свят ΧαλαΡώσει - халара светът на Роси, в който ще ви пресъздам гръцкия начин на живот през моя поглед.

Архив

XalaRosi-removebg-preview_edited.png
bottom of page