top of page
Снимка на автораРосица Василева

Най-великите и влиятелни жени в гръцката история

Актуализирано: 20.05

В "най-женския" месец март, логично идва време да си поговорим за социалните, икономическите, културните и политическите постижения на жените, и разбира се, ще обърнем внимание на тези гръцки жени, които са оставили трайно влияние върху историята чрез своите постижения и пример.

Познавам уникални гъркини, на всякаква възраст, с всевъзможно различни истории и всичките са впечатляващи, не защото за "завладели света", а защото вярвам, че всяка една от нас на този свят е впечатляваща, специална, уникална. И разбира се, че сме по-нежната, по-красивата и по-силната (тук да не четат мъжете ;) част на човечеството.

Ролята на жената не винаги е лесна, даже никога не е лесна. Тази статия не цели да пропагандира феминизъм и еманципация, а по-скоро да подсили постиженията на всички тези успели жени в свят, в който мъжете доминират/са доминирали във всяка една сфера на живота.



Сафо (620-570г.пр.Хр)

В древна Гърция жените не са били смятани за равни на мъжете и са били ограничени до определени роли, като например да се грижат за дома и децата. Въпреки това от тогава до днес са достигнали до нас имената на бележити, изключителни гъркини, които се се противопоставяли на социалните норми и са постигнали велики неща. Една от тях е Сафо. Тя е лирическа поетеса, живяла на остров Лесбос и е смятана за една от най-великите поетеси на всички времена, чието творчеството е повлияло на поколения писатели. Не случайно я наричат "Златната Сафо" или "Десетата муза", а нейните стихове, които прославят любовта и красотата, са известни със своята емоционална интензивност и дори музикални качества.

Сафо има един брак по сметка с богаташ на име Керкола, който я прави една заможна вдовица. От този брак се ражда Клеида, за която Сафо казва, че е най-голямото от всички богатства. Що се отнася до славата на Сафо, която достига до наши дни, тя се дължи на факта, че оставайки без време с една камара пари, които се чуди какво да прави, Сафо открива училище за даровити девойки. Нейният дом се превръща в "жилище за музи". Известно и това, че заради политически сблъсъци в родината ѝ, Сафо е принудена да избяга от Лесбос в Сицилия. При това не бяга, придружавана от някоя от своите музи, а от поета Алкей. В изгнание прекарва 15г., умира на преклонна възраст.



Клеопатра (69-30г. пр.Хр.)

Владетелката на цял Египет - Клеопатра всъщност е с произход от Македонска Гърция. Птолемей I Сотер, един от генералите на Александър Велики управлява Египет след смъртта на Александър през 323 г. пр.Хр. и той поставя началото на династия от гръкоговорящи владетели, която продължава почти три века. Клеопатра е последната кралица от династията на Птолемеите в Египет. Тя е запомнена със своята красота, интелигентност и политическа проницателност, както и с това, че прелъстява двама римски владетели - Юлий Цезар и Марк Антоний.

Клеопатра никога не е била самостоятелен владетел на Египет, а е деляла управлението на страната първо със своя баща, а след това с брат си и със сина си. Титлите на нейните съуправници обаче, винаги са били само етикетни, докато всъщност тя е управлявала с пълни права и е била достоен владетел на Египет. Запомнена е като един от най-брилянтните владетели в античния свят и е изключително обичана и ценена от своя народ. Под управлението ѝ, Египет е била най-богатата страна в Средиземноморието, поради това, че тя е изградила стабилна икономика и е използвала търговията със съседните държави, за да укрепи статута на страната си като световна сила.



Ласкарина Буболина (1771-1825г.)

Ласкарина Буболина е военноморски командир, изиграл решаваща роля в Гръцката война за независимост. Тя се омъжва два пъти за заможни търговци, като и първият, и вторият ѝ съпруг загиват от ръката на пирати.

Така на 40 години Буболина остава не само вдовица със седем деца, но и наследник на не малко състояние. Средствата предоставят на Ласкарина нещо, което малко жени са имали навремето – свободата да бъде господар на собствената си съдба. Тя не се омъжва за трети път, а поема контрола над семейния бизнес и печели още повече заради своя бизнес нюх и прозорливост, което не остава незабелязано от османците.

Тя командва флот от кораби, които изиграват ключова роля в битките срещу Османската империя, и допринася за освобождаването на много гръцки острови. Загубила политическата подкрепа на въстаниците и пръснала цялото си състояние в подкрепа на войната, Ласкарина се оттегля на родния си остров Спецес и не дочаква да види страната си свободна защото загива по нелеп начин, в следствие на семейна кавга. Въпреки това, Ласкарина записва името си сред редицата герои-борци за гръцката независимост. Руският император Александър I я удостоява посмъртно с ранга „адмирал на руския флот“, правейки я първата жена в историята почетена с тази титла. Ликът на Ласкарина е бил отпечатван на драхми и монети, името ѝ е давано на улици из цяла Гърция и Кипър, а домът ѝ на остров Спецес е превърнат в музей в нейна чест. Буболина е национален герой в Гърция и нейното наследство се чества и до днес.



Мария Калас (1923-1977г.)

Мария Калас е оперна прима от първа величина. Наричат я "гласът на столетието" и "олицетворение на страстта", а вълшебният ѝ талант остава ненадминат и до днес - 100 години след нейното рождение.

„Мария Калас е най-високият връх в певческото изкуство на ХХ век. Гласът ѝ беше феноменален, на основата на невероятна техника, съвършена музикалност и магнетично присъствие на сцената. Тези уникални качества я направиха мит в историята и във въображението на обществото...“ – Райна Кабаиванска.

Родена в Ню Йорк, Калас учи музика в Гърция, но триумфира в Италия в опери като "Джоконда", "Травиата" и емблематичната за нея - "Тоска". Жени се за по-възрастния от нея с 28г, Джан-Батиста Менегини, който става нейн импресарио. Връзката ѝ с корабния магнат Аристотелис Онасис е бурна и трае 9г., преминава през върхове и спадове и оставя отпечатък в сърцата и на двамата. Въпреки влошеното си здравословно състояние и с разбито сърце след женитбата на Онасис с Джаки Кенеди, Мария не спира да триумфира по европейските оперни сцени. Публиката обсипва сцената с цветя и викове Viva Maria. На 53г. тя умира от сърдечна криза в апартамента си в Париж, но ехото, което гласът ѝ оставя звучи и до днес. В Атина през 2023г. се откри музей в нейна чест, както и ще бъде пусната монета от 2 евро с нейния лик. Предизвикала революция в музиката и наричана "най-модерната жена на всички времена", Мария Калас е една от най-забележителните гъркини в историята.



Атина Онасис Ниархос (1929-1974г.)

Първа съпруга на Аристотел Онасис – най-влиятелният и богат корабен магнат на своето време – и втора съпруга на Ставрос Ниархос – съперник на Онасис и колега милиардер от корабоплаване – Тина остава забележителна история и женско присъствие след себе си. Тя е винаги красива и елегантна, въплъщение на женствеността. Онасис се влюбва в нея, когато тя е само на 13г. и в следващите години с хитрост и настоятелност, както и с много скъпи подаръци, спечелва сърцето ѝ. Сватбата е в Ню Йорк, когато Тина е само на 17г., след 2г. се ражда синът им Александър, а след това и дъщеря им Кристина. Въпреки сложните им отношения, манията на Онасис за величие и съревнование със самия себе си, Тина преглъща и премълчава с достойнство предателствата на съпруга си. През 1959г. обаче подава документи за развод, а след няколко години се жени за съпруга на сестра си и най-големия съперник на Онасис, този, който първо е поискал ръката ѝ - Ставрос Ниархос. За съжаление фамилията е белязана от няколко поредни трагедии: 1973г. при нелеп самолетен инцидент умира първородният син на Тина - Александър, година по-късно си отива и самата тя, а на следващата година, покосен от мъка и Аристотел Онасис. Въпреки края си, Тина остава в историята като една от най-желаните и впечатляващи жени на ХХв. с изключителна красота, маниери, женственост, класа и стил.



Мелина Меркури (1920-1994г.)

Мелина Меркури (Мария Амалия Меркури) е актриса, певица, политик и гъркиня до мозъка на костите си, една от най-незабравимите жени на ХХв., вдъхновила хиляди, милиони, вдъхновила и мен в много отношения. Спомням си часовете за живота ѝ по време на уроците по гръцки и възхитата и удивлението, което изпитвах към тази жена с часове, дни.

За Мелина казват, че е гръцка забележителност номер 2 след Партенона, наричат я "последната гръцка богиня" и всичко това изглежда скромно пред успехите и следата, която оставя Меркури. Родена в семейство на политици, тя получава образованието си в Драматичната школа към Националния театър. Внучка на кмета на Атина в продължение на 30 години, Мелина е бунтар, жени се на 16г. за да получи свободата да бъде актриса. Първоначално е посрещната враждебно, но след това успехите ѝ са неоспорими в театъра, а годините прекарани в Париж и хората, които среща изиграват роля върху личността ѝ. След ролята си в "Стела", Мелина получава номинация за най-добра женска роля на фестивала в Кан. "Ако не спечеля, ще умра", казва Мелина и не печели защото журито решава да не даде наградата тази година. Плачейки в един ъгъл, Мелина чува "Заслужаваш много повече от това" от устата на синеокия Жул Дасен, който се превръща в любовта на живота ѝ. През 1961г. Мелина наистина печели наградата за най-добра женска роля в Кан с филма на Жул Дасен "Никога в неделя", който я превръща в абсолютна кино икона. Докато е в Америка, хунтата оглавява диктатура в Гърция и Меркури се превръща в най-върлия критик на военната върхушка в чужбина. По повод обявяването ѝ за враг на народа и отнемането на гражданството и имуществото ѝ, тя изрича култовата фраза:

Аз съм родена гъркиня и ще умра гъркиня.

Мелина освен таланта на актриса и певица, притежава и много други лица: на бохем, на бунтар, на песимист, на красавица, на дивачка... Казва, че няма нищо по-красиво на света от гръцките острови по пълнолуние. След падането на хунтата, Мелина се завръща в Гърция, става член на ПАСОК, а след това и министър на културата. Нейните постижения като министър преобразяват страната ѝ – от включването на археологическите обекти в Атина в зона без автомобили до въвеждането на безплатен вход за музеи и археологически обекти за гръцките граждани. Тя започва кампанията за връщането на мраморните скулптури от Партенона, изложени в Британския музей, и активно подкрепя гръцкия театър и кино. До смъртта си, Мелина Меркури не спира да работи в полза на страната си и неслучайно гръцкия народ я обожава.



Ирини Папа (Ирене Папас)(1926-2022г.)

Ирина Папас е гръцка актриса, родена близо до Коринт. Кариерата ѝ продължава от 1948 до 2003 г. Участвала е в цели 85 филма, а звездната ѝ роля е в „Зорба гъркът“ (1964). Филмът получава 7 номинации за „Оскар“ и взема три награди, но Папас дори не е номинирана за изключителната си роля. По този повод актрисата казва:

„Никога не спечелих "Оскар" и "Оскар"-ите никога не спечелиха Ирене Папас.“

Ирина играе хубавата Елена в „Троянските жени“, където си партнира с Катрин Хепбърн. След смъртта на Марлон Брандо актрисата признава, че той е бил голямата й любов – двамата са имали дълга връзка. Запознали се в Рим, когато той бил на 30 г., а тя на 24 г. 

През 1978 г. изпълнява заедно с гръцки композитор Вангелис народни песни и издават плоча. Има и самостоятелни албуми като певица.

Ирини е жена, която отказва да влезе "в калъпи". Международната преса я нарича "жива кариатида", италианците я смятат за своя свеждайки я до образец на средиземноморска красота и я наричат "римлянка", а гърците се гордеят с известната си сънародничка с високомерен профил. Въпреки че няма деца и прекарва последните си години почти в изолация, страдайки от Алцхаймер, Ирина Папа си остава една от най-великите актриси за ХХв. и една от емблемите на Гърция.



Нана Мусхури (1934 - г.)

Йоана(Нана) Мусхури е гръцка певица, родена в Ханя, Крит. По време на впечатляващата си музикална кариера певицата продава над 300 млн. копия на албуми в цял свят, има записани около 1500 песни на 15 езика в 450 албума. Мусхури има повече от 230 златни и платинени албуми в цял свят, правещи я претендент за почетното място на най-продаваната певица за всички времена. Нана Мусхури става известна в цяла Европа с песента „Бялата роза на Атина“, първоначално записана на немски като „Weiße Rosen aus Athen“. С тази песен, Нана става многоезична телевизионна звезда и изгражда неподправен образ, благодарение на характерните си очила с черни рамки, необичайни за времето ѝ. Мусхури става говорител на УНИЦЕФ през 1993 г. и е избрана в Европейския парламент като гръцки депутат от 1994 г. до 1999 г. След като в началото на 2010 г. Гърция се оказва в продължителна криза (както икономическа, така и социална), 75-годишната артистка със световна репутация обявява, че дава на държавата своята пенсия, която получава като бивш депутат в Европарламента (по данни на BBC, става дума за ежегодна сума от 25 000 евро).



Дора Бакоянис (1954 - г.)

Дора Бакояни е от род на достойни политици, но тя сама успява да си изгради име в международната дипломация. В почти тридесетгодишната си кариера на политик изгражда своя образ, който вдъхва доверие и обещава сигурност. Тя е съпруга на способен журналист, майка на 2 деца и дъщеря на Константинос Мицотакис, лидер на Нова Демокрация и един от най-известните министър-председатели в новата история на Гърция. Брат ѝ Кириакос Мицотакис текущо управлява като министър-председател втория си мандат в Гърция.

От 2003 до 2006 г. Дора е кмет на Атина и е първата жена кмет в историята на града. От 2006 г. до 2009 г. заема поста на министър на външните работи на Гърция, най-високият пост, заеман някога от жена в кабинета на Гърция. Към 2024 г. нито една жена не е заемала по-висока позиция в гръцкото правителство от тази на Бакояни в периода 2006-2009 г.

Въпреки бурното си политическо минало, успехите на Бакояни са безспорни и женската ѝ сила е тази, която вдъхновява, отправяйки я към върхове, които друга жена до момента не е завоювала. Дори сблъсквайки се с ужасна диагноза в здравословен план, Дора Бакояни не се сломява, а продължава да се бори с високо вдигната глава.


София Бекатору (1977 - г.)

София Бекатору е олимпийска шампионка по ветроходство и виден защитник на правата на жените. Тя е участвала в стотици състезания, включително състезанието по ветроходство на летните олимпийски игри през 2004 г., където печели златен медал в състезанието с лодка с две ръце за жени. Бекатору е и първата жена знаменосец за Гърция в историята на летните олимпийски игри през 2016 г. в Рио де Жанейро.

Името ѝ обаче става още по-известно и унас по повод движението #MeToo (#MeTinSofia). През януари 2021 г. тя публично обвини високопоставен член на Гръцката федерация по ветроходство в сексуално насилие срещу нея, когато е била млада спортистка, което предизвика вълна от оставки и вдъхнови редица други високопоставени гръцки жените да излязат със собствените си истории за сексуален тормоз и злоупотреба.



40 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


За мен

IMG_3925_edited.jpg

Здравейте, аз съм Роси!

Моите две страсти са писането и всичко, свързано с Гърция. 

Обожавам езика, музиката, храната, културата, пътешествията...
Добре дошли в моят свят ΧαλαΡώσει - халара светът на Роси, в който ще ви пресъздам гръцкия начин на живот през моя поглед.

Архив

XalaRosi-removebg-preview_edited.png
bottom of page