Гръцката трапеза за Великден
Гръцката трапеза е пищна... (внимание: τραπέζι - маса, трапеза; τράπεζα - банка). Трапезата по време на Великден обаче е цяло пиршество.
В продължение на четиридесет дни преди Великден много гърци, млади и стари, постят (в различна степен на строгост). Периодът на гладуване се нарича σαρακοστή [саракостѝ] и се разглежда като жизненоважно средство за създаване на по-дълбоко разбиране и духовна връзка със събитията, водещи до Христовото Възкресение. След Възкресение - Ανάσταση [Ана̀стаси] вярващите празнуват, като ядат печено агне (или яре), символизиращо смъртта на Христос на кръста като жертва за греховете на света. Яденето на агнешко е свързано и с еврейската Пасха. Какво друго има на великденската гръцка маса, прочетете с редовете по-долу.
Цуреки
Гръцкият Великден без τζουρέκι [цуреки] е като Коледа без пуйка. Този сладък празничен хляб, обикновено подправен с портокалова кора или мастиха, има в средата си цяло варено червено яйце. Може да се яде и през цялата година, а коледната версия („Χριστοψωμο”) е украсена с цели орехи, сусам и филирани бадеми. През последните години пекарните предлагат по-луксозни версии с шоколад. На Великден често този сладкиш се подарява от децата на техните кръстници.
Миризмата на прясно изпечено цуреки е божествена. Ако сте в Гърция, непременно опитайте гръцката версия на козунака.
Ламброкулура
Този традиционен великденски хляб се приготвя на Велики четвъртък и се подарява на младите хора. Когато е предназначен за млада жена, той е оформен като пръстен („кулури“), представляващ цикъла на живота. Когато е предназначено за млад мъж, то се оформя като подкова за късмет. Въпреки че е направено със съставки, подходящи за Великия пост, не се счита за постно ястие, тъй като се сервира на Великден.
Кулуракия
Тези традиционни гръцки бисквитки κουλουράκια за великденска класика и са обичани от цялото семейство. Те имат своите корени в минойската цивилизация от бронзовата епоха, много преди пристигането на християнството! Тъй като са на основата на масло, обикновено се ядат след Велика събота и са идеални с чаша гръцко кафе сутринта на Великден.
Боядисани яйца
Символ на прераждането и нов живот, боядисаните яйца са друга ключова част от гръцкия кулинарен пейзаж по Великден. По време на Страстната седмица се слагат купи с яйца, традиционно боядисани в червено, за да представят кръвта на Христос. През последните години, благодарение на влиянието от чужбина и западната християнска традиция за ярко боядисани великденски яйца, други цветове се появяват на гръцките трапези.
След литургията на Велика събота, боядисаните яйца са част от традиционното борене, наречено „τσουγκρισμα“ [цугризма].
Магирица
Традиционно консумирана в ранните часове на Великденска неделя след полунощната литургия, μαγειριτσα [магирица] е богатата супа, с която се прекъсват постите. Обикновено се прави от карантия – агнешки черен дроб, белите дробове, сърцето и далака, както и агнешки черва, изобилие от копър, лук, яйца и лимон. Ако агнешките карантии не са вашето „нещо“ или сте отдаден вегетарианец/веган, не се притеснявайте, има много „удобни за начинаещи“, модернизирани версии, които заменят месните елементи с гъби.
Клефтико
Агнешкото е в центъра на гръцката великденска трапеза. В селата това ще бъде цяло агне - или даже две - изпечени на шиш (чеверме), поливани с червено вино докато се пекат и овкусени с риган. В градски условия е по-вероятно да има вариация на тази традиционна рецепта под формата на агнешки бут или плешка, бавно приготвени с картофи, риган, канела, домати и вино.
Великденският обяд - това е храната, която всички сме чакали след 40 дни пост. Гърците обичат да му се наслаждават най-често на открито сред природата, тъй като въздухът се изпълва с апетитния аромат на печено месо, детски смях и дълги разговори около семейната празнична трапеза. Насладете му се, като посетите Гърция по време на Великденските празници, опитайте вкусовете на традиционните ястия и празнувайте по гръцки.
Comentários