Гръцките суперхрани
Сигурно сте чували за Средиземноморската диета и ползите от нея? Може би сте фенове на гръцката кухня и качествените съставки, с които са приготвени ястията. Най-вероятно на път обратно за България задължително пазарувате няколко торби с гръцки продукти. За кои от тях можем да кажем, че са суперхрани обаче? Можем ли да поддържаме високо качество на живот и здраве с простички и обикновени дарове на майката природа, подарила благата си в пределите на южната ни съседка? Прочете списъкът по-долу и запомнете поне 3 от тези суперхрани, които да вземете на път към дома и които със сигурност ще допринесат за вашето здраве и дълголетие.
Зехтин - течното злато
Не може да не се започне с най-големия дар на гърците от богинята Атина според легендата, а именно маслиновото дърво. Гърция е третата страна по производство на зехтин и първата по износа и консумацията му. Известни райони за производство на зехтин са Пелопонес и о-в Крит. Още Омир в древността го нарича течно злато, а Хипократ описва ценните му свойства за здравето. Маслиновото масло extra virgin е богато на антиоксиданти и защитава срещу редица сърдечни болести.Според някои изследвания, помага срещу рак на гърдата и дебелото черво. Също така, то е неизменна част от средиземноморската диета, считана за една от тайните на дълголетниците в Гърция. Не пропускайте да се снабдите с качествен гръцки зехтин, ако е възможно го дегустирайте първо и следете винаги да бъде extra virgin.
Мед - сладката суперхрана
С повече от над 180 ценни нутриента, медът е считан за една от суперхраните в света. Гърците имат традиции в отглеждането на пчели и правенето на мед. Пак Хипократ е този, който описва в древността свойствата му и съветва всеки свой пациент да го консумира. За Питагор и учениците му пък медът присъствал всекидневно на трапезата. Медът помага всестранно тялото - от здравина на ставите до по-бърз метаболизъм, а антимикробните му свойства са всепризнати при настинка и грип. Именно чудесното биоразнообразие на Гърция обаче с над 1300 растения прави нейния мед отличителен с вкус, аромат и гъстота. Ако имате възможност, непременно си купете истински мед от о-в Крит с мащерка - прекрасна суперхрана и имунна бомба.
Мастиха - течните сълзи на Хиос
Остров Хиос, част от северние Егейски острови, е дом на мастиховото дърво. Мастихата, събирана като смола от дървото, е с изключително високо качество, ценена в цялото Средиземноморие, Европа и Близкия изток. Тя се използва не само с печива и сладкиши, но също така има здравословни ползи. Благодарение на антиоксиданти и полифеноли, мастихата допринася за намаляване на холестерола и нивата на кръвна захар, подпомага редица стомашни проблеми и е чудесен лек срещу болест на Крон. Древните гърци са дъвчели мастихата като дъвка, тъй като тя намалява зъбната плака. Освен хранителни свойства, смола от мастиха може да откриете и в много козметични продукти под формата на прах, кристали, инфузирана вода или есенциални масла. Непременно се запасете с този ценен дар, а аз обещавам, че ще споделя прекрасна рецепта за сладолед с мастиха.
Кисело мляко - неизменна част от гръцката трапеза
Тук едва ли ще има изненада. Гръцкото кисело мляко е със световна слава и се продава в супермаркети по цял свят. Популярността му се дължи на безценните бактерии лактобацили, които подпомагат храносмилателната система. С няколко лъжици кисело мляко си набавяте всички необходими макронутриенти за тялото - протеини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерали. Мисля, че и нашето родно кисело мляко не отстъпва, но определено е различно от гръцкото. Това се дължи на суровината - често гръцкото кисело мляко е от овче, козе мляко или смес. Аз от своя страна не пропускам да се запася с кутия στραγγιστο [страгисто̀] - нещо като цедено кисело мляко, което мажа на филийка, полято с мед.
Риган - ароматът на всяка гръцка гозба
Древните гърци го наричали символ на радостта и правели сватбените венци от него, но също така са знаели и вълшебните му свойства за здравето. Ригънът буквално расте навсякъде в Гърция. Известни райони със своя риган са Крит, Аркадия и Тенедос. Богат е на витамин ц, калций, магнезий, цинк, желязо, мед, манган, витамин А. Есенциалното масло от гръцки риган доказано е с най-високо съдържание на карвакрол - мощни антиоксиданти имащи антибиотично и антисептично действие. От средство в борба с простудни заболявания, до стомашни болки и астма, риганът се пие на чай в Гърция, използва се за компреси, като есенциално масло, а и разбира се като подправка на почти всяко гръцко ястие (неслучайно).
Рожков - черното злато на Кипър
Наричано дървото на живота, а също и дървото на Юда, рожковът е бил разпространен от древни времена по Средиземноморието, в района на днешна Гърция и Турция. Плодовете му са богати на витамини и минерали, особено на калции, а също така е източник на протеин и фибри. Полифенолите и антиоксидантите в него благоприятстват чревния тракт, а също така и алкализират човешкото ph. Древните гърци са го считали и за афродизиак. Остров Кипър е известен със своя рожков. Там произвеждат бонбони, сироп, ликьор, паста, брашно и какво ли не още от него. Когато бях на острова преди 2 години, опитах сладолед с рожков, а вкъщи го използвам като заместител на какао за малките деца. Като чуя рожков, винаги се сещам и за една прекрасна книга, която четох преди да предприема пътешествието си на Кипър - препоръчвам ви я: Елиф Шафак - Островът на изгубените дървета.
Шафран - златото на Козани
Κροκος [Кро̀кос], минзухарът от който в Гърция се добива шафран е бил открит нарисуван по древни фрески в Крит и Акротири (Санторини). Древните гърци са пиели чай от него срещу безсъния и махмурлук. Днес, растящ в района на Козани, шафранът е сред една от най-скъпите суровини в света, тъй като от 150 000 минзухара се произвеждат едва 1кг. шафран. Съдържа витамин А, Ц, Б комплекс, желязо, магнезии, калции и има високи антиоксидантни и антиейдж свойства, тъй като каротеноидите в него предпазват срещу свободни радикали. Добър е за храносмилателния тракт, стимулира метаболизма и подобрява паметта и функциите на мозъка. Аз го използвам за ориз, паста и за придаване на по-богат цвят към супите.
Пастели - полезната гръцка сусамка
Микенците първи споменават за сусам и за неговите ценни вкусови и здравословни ползи. Използва се при изгаряния, обриви, както и за справяне със зъбобол и кашлица. Заедно с макови и ленени семена се е използвал в печива през древността, а Херодот първи споменава за сесамис - сладко от сусам и мед, предлагано на сватби, считано за родоначалника на пастели. Παστέλι [Пастели] от Каламата, както и този от Родос, наричано μελεκούνι [мелекуни], се славят с вкусовите си качества. Заради безценните свойства на сусама - 5 пъти повече калции от млечните продукти и 2 пъти повече желязо от спанака - това сладко е перфектен източник на енергия, притежава много антиоксидантни свойства и може да спомогне за намаляване на кръвното налягане.
Фава - богатството на Санторини
Култивирането на този вид бобова храна, наричан още жълт грах е било преди 3500г., за което свидетелстват разкопките на Акротири (Санторини). Особеностите на санторинската почва, климатичните условия и изненадващо липсата на вода спомагат за кадифената структура и сладкия вкус на този уникален продукт. Фавата е богата на протеини, въглехидрати, витамини и минерали, помага за намаляването на кръвна захар и холестерол, благоприятства храносмилателната система и подобрява функциите на дебелото черво. Вкъщи приготвяме фавата на пюре със зехтин и риган, подправена с каперси и карамелизиран лук, идеална гарнитура за октопод на скара или месо.
Стафиди - кехлибарното злато на Коринт
Учудващо, но гръцките стафиди са суперхрана, която може да има множество ползи за здравето. Те са сред най-древните култивирани плодове още от Омирово време. Специфично, коринтските стафиди са дребни, с малко месеста част, но предоставят богатства от полезни нутриенти, антиоксиданти, които могат да предпазят тялото от болести. Освен че дават енергия на тялото, помагат срещу железен дефицит, работят като антиоксидант, намаляват холестерола и кръвното налягане, а фибрите в тях са чудесни за храносмилателната система. Предимството им е, че запазват свойствата си и при термична обработка, както и може и да се консумират самостоятелно (2 лъжици стафиди покриват 1/3 от нужните на човек за зеленчуци и плодове дневно).
Трахана - позабравената традиция
Траханата е една от най-старите храни в Гърция и представлява нещо като кускус. Прави се от грис, пшенично брашно или булгур и се смесва с прясно или кисело мляко, за да се получи гъста каша. Обикновено се прави в края на лятото когато има достатъчно слънце и вятър, за да се изсуши на слънце, а и обикновено тогава животните са пасли на воля и има излишък от прясно и кисело мляко, което трябва да се оползотвори и да служи за храна през зимните месеци. След като се изсуши на слънце, парченцата се надробяват още по-ситно докато не стане с големината на зрънце. Има два вида млечна трахана - от пълномаслено прясно мляко и от кисело мляко. Съхранявана правилно може да издържи над година и е много полезна за тялото. Съдържа въглехидрати, фибри и протеини, а лактобацилите от млякото са суперхрана за чревния тракт. В зависимост от вида, може да има добавени зеленчуци и билки, които също помагат на тялото в борбата с болестите. Ξινόχοντρος [Ксинохондрос] е специфичен вид трахана, която е известна на остров Крит. Тарханата може да се консумира като каша (аз я варя и подправям с малко масло и сирене като сутрешна закуска за децата), но кулинарните и приложения далеч не стигат до тук. От нея може да стане чудесна гарнитура, кюфтенца, панировка и т.н.
Паксимадес - тайната съставка на критския Дакос
Ако сте били на остров Крит или дори в някой добър гръцки ресторант в България, не може да не сте чули за известната критска салата Ντάκος [Дакос]. Тя се е превърнала в една от любимите ми салати, но когато ми я сервираха за първи път, помислих, че нещо си правят шега в ресторанта - върху комат сух хляб имаше салца от домати и отгоре беше поръсена нещо подобно на извара. От тогава до днес съм опитвала Дакос в различни вариации, но най-вкусната бе в една винарна на остров Крит - Lyrarakis Winery & Tasting Room. Сухарите, особено тези от ечемик, който от своя страна се култивира по-добре в Гърция от пшеницата, са богати на витамин Б, калций, магнезий, фосфор и фибри. Паксимадес са двойно изсушени/изпечени, за да бъдат запазени за по-дълъг период във времето, като рибарите са ги използвали като храна през дните прекарани навътре в морето. Топвали са ги в солената вода, за да намокрят сухара и са ги гарнирали с няколко резена домат и по възможност критско сирене. Днес, в шкаф ни също ще издържат дълго време като освен за Дакос са чудесни и в приложение за закуска, тъй като не съдържат консерванти, а от своя страна ечемикът има и по-малко количество глутен от пшеницата.
Comments