Деветте музи в гръцката митология
Често се случва да използваме израза "Имам муза/Дойде ми музата", но кои всъщност са тези музи и защо са свързани с Гърция?
Гръцката митология е почти необятна и чрез нея древните елини са си обяснявали света, вярвали са в митове и легенди и са почитали гръцките богове на Олимп. Деветте музи също са част от старогръцката митология, като се твърди, че те са дъщери на Зевс и Мнемозина - богинята на паметта. Били са създадени като символ на вдъхновение, познание, артистизъм и музика в древния свят. Като част от свитата на бог Аполон, музите често са се появявали на празници на боговете, пеейки различни песни.
Любопитно
Думата "музика" също произлиза от старогръцката дума "μουζα" [муза]. Въпреки че нито една от музите не покровителства специално мелодичните звуци, всяка от тях се занимава с различни науки и изкуства. Според някои експерти музата на танците Терпсихора по подразбиране отговаря и за музиката, без която движенията на тялото губят своята художествена стойност. Други пък са на мнение, че това е ангажимент на Евтерпа, отдадена на лиричната поезия, тъй като при елините стихотворенията се рецитират с инструментален съпровод.
Думата "музей" произлиза от старогръцкото "μουσεῖον", производно от "μοῦσα" [муза]. Πод старогръцката дума за музей се е имало предвид: "храм, светилище, обиталище на музите" или "място, на което се практикуват изкуствата (и науките), покровителствани от музите". Най-известният музей в Античността е този в Александрия, заедно с Александрийската библиотека, която за съжаление е била опожарена.
Музите се споменават писмено за първи път от Хезиод в Θεογονία [Теогониа]. В поезията си той описва произхода и значението на всяка една от музите и така ги вписва в гръцката традиция и изкуства.
Калиопа
Η Καλλιόπη (καλλι + όπη < όψ). Тя е най-голямата и най-силната от музите и името и означава "тази, която има красив глас". Тя е музата на сладкодумието и вдъхновява за красноречие, поезия и красота. Често е изобразявана с писалка или с дъска за писане. Придружавала е и боговете, за да може речта им да се лее и да вдъхновява. В митологията също се споменава, че е майка на Орфей.
Клио
Η Κλειώ (κλέος = δόξα). Клио е музата на историята, а името и означава "празненство". Често се изобразява със свитък, символ на писането на историята или седнала сред купчина книги.
Евтерпа
Η Ευτέρπη (ευ + τέρπω, καλώς τέρπω) Евтерпа е музата на музиката и на лиричната поезия. Името и означава "тази, която носи наслада". Изобразявана е с флейта в ръка и е вдъхновение за музиканти, драматурзи и писатели.
Талия
Η Θάλεια (θάλλω = ανθίζω, βλασταίνω, ακμάζω). Талия е музата на комедията и името и на старогръцки означава "процъфтяваща". Обикновено е изобразявана с венец от бръшлян, държаща театрална маска в лявата си ръка и жезъл в дясната, облечен в светли дрехи.
Мелпомена
Η Μελπομένη (μέλπω = μελωδώ + μένος). Тази муза е символ на трагедията, въпреки че първоначално е била муза на песента защото името ѝ се свързва с мелодична песен, химн. Изобразявана е с маската на трагедията, носи корона и меч в ръката си.
Тепсихора
Η Τερψιχόρη (τέρπω + χορός). Тепсихора е музата на танца. Изобразявана е с лавров венец, държаща арфа и танцуваща щастливо, краката й едва докосвали земята. Нейният символ са лирата, флейтата и триъгълникът. Старогръцките легенди разказват, че тя е майка на сирените - митологични красиви създания, които примамват моряците, водейки ги до гибелна смърт.
Ерато
Η Ερατώ (έρως). Ерато е музата на лирическата и любовна поезия. Според легендата музата Ерато е тази, която е измислила любовните стихове, брака, поезията и музиката. Символът, който я отличава е лирата, но също така може да я видите и с венец от рози и държаща златна стрела. До нея често е богът на любовта Ерос, който също държи стрела или запалена факла.
Полихимния/Полимния
Η Πολύμνια (πολύς + ύμνος). Името на тази муза означава химн и именно тя покровителства химните, реториката и пантомимата. Изобразявана е така, сякаш е обзета от някакъв дълбок размисъл и спомен, като сериозна и замислена жена. Тя често държи пръст пред устните си и обикновено е облечена с дълго наметало и воал. Изобразяват я гледаща към небето с лавров венец и перли на главата, бяла рокля, с лира в ръце. Известна е и като музата на геометрията и медитацията.
Урания
Η Ουρανία (ουρανός). От значението на името ѝ на гръцки - небе, Урания е музата покровителка на астрономията и умее да предсказва бъдещето според подредбата на звездите. Тъй като в древна Гърция, астрономията и астрологията са заемали важно място в живота на елините, то те са имали нужда от муза, която да ги вдъхновява. Урания обикновено се изобразява със звездообразна корона, държаща в лявата си ръка глобуса на света, облечена с тъмно синьо наметало, представляващо небето.
Comentários