top of page
Снимка на автораРосица Василева

Коледни и новогодишни традиции в Гърция

Коледа... най-светлият християнски празник! Разбираемо е, в страна като Гърция, където 93% се самоопределя като православни християни подготовката за Коледа и Нова година да е голяма, традициите разнообразни, а празненствата - както подобава, но макар и съседни, между двете ни държави има някои съществени различия в празненствата, които може би сте усетили, ако сте прекарали вече някоя Коледа/Нова година в южната ни съседка.

Коледната трапеза

Въпреки че, гърците постят и са силно религиозни, ще се чудите когато на Бъдни вечер не сервират постни ястия, нито се съобразяват с броя им. Последните години на почит е пълнената пуйка, взаимствана от западните страни и често по-нетърпеливите я разрязват още на Бъдни вечер, недочакали Коледа.


На коледната трапеза задължително присъства обредния хляб, в който обаче няма паричка (тя се слага на Нова година). Хлябът се нарича ​христопсомо (Χριστόψωμο), т.е. Христовия хляб и има кръст най-отгоре.


Друго характерно за коледната трапеза са десертите. Гърците се славят с всевъзможни рецепти за сладки изкушения, приготвяни по различни поводи и задължително с много захар. Типичните сладки, приготвяни по това време от годината са меломакарона (μελομακάρονα) – най-любимите гръцки коледни сладки на цялото семейство, чието име съдържа думата мели (μέλι) – мед, и подсказва продълговатата им форма, подобна на макарони. Рецепта за тях може да очаквате скоро в блога. Освен тях обаче, курабиедес (κουραμπιέδες) и диплес (δίπλες) не отстъпват нито по сладост, нито по коледен дух. Първите представляват бадемови сладки, поръсени обилно с пудра захар, а вторите са пържени сладки с много портокалов вкус. Като се замисля и трите вида сладки имат портокал... това е разликата да живееш 300км по на юг :)

Защо гърците украсяват кораб вместо елха?

Истината е, че в Гърция се украсява Коледна елха, но бъдейки морска държава, с над 2000 хиляди острова (бройката варира в зависимост от това кое наричат остров), в много гръцки градове като Солун, или по островите, се украсява и кораб. В много домове също така се украсява корабче. Традицията тръгва от преди години когато в по-южните места не е имало възможност да се отсече иглолистно дърво, което да се украси за празника, а когато една традиция започне, нищо не може да я спре с годините. Коледното дърво, както споменах, също е на почит. Има сведения, че в антична Гърция, през 5в., около Нова година, древните елини също са украсявали клончета в домовете си.

Коледна κάλαντα 

Убедена съм, че сте виждали коледните реклами на Джъмбо - обикновено са много дълги, понякога леко лишени от смисъл, понякога предаващи много смисъл. Преди няколко години имаше една реклама, в която купища деца вървяха в редица, държейки триъгълник и пръчица, почукваха леко триъгълничето и пееха. Това са гръцките "коледари" - обикновено малки дечица, които посещават всеки дом и питат стопанина: "Να τα πούμε;" ("Да ги кажем ли?"). Коледарчетата минават общо 3 пъти, пеейки своите κάλαντα - на Коледа, в навечерието на Нова Година и на Богоявление (Φώτα).

Дядо Коледа, Santa Claus или Άγιος Βασίλης и Нова година

Гърците много обичат да празнуват Нова година семейно, с приятели. След полунощ, младежта излиза навън, а гръцките деца очакват пристигането на Дядо Коледа. В Гърция той се нарича Άγιος Βασιίλης (Св.Васил), изглежда досущ като нашия Дядо Коледа и носи чувал с подаръци. 


В Гърция няма баница с късмети, но има чудна василопита - пита, наречена на Св. Васил, която се разчупва на 1-ви януари, но и не само. От учителите ми по гръцки знам, че Св.Васил е искал да помогне на бедните и за това им е раздавал пита хляб с монета вътре. Понеже обичат празненствата, гърците разчупват василопита през целия януари - като се видят с колегите, като отидат на гости при едните баба и дядо, като посетят кумовете си и т.н Цял месец се разчупва тази пита, която няма нищо общо с питка, а е по-скоро сладък кекс, поръсен с пудра захар и задължително с паричка вътре, наречена φλουρί (флури). Рецепти за нея, колкото поискаш, но може би всяко семейство си пази своята собствена рецепта за василопита, както и ние за нашата семейна баница. 


Освен да тестват късмета си с паричката от василопитата, често на Нова година мъжете играят карти, хазартни игри, за да пробват късмета си. ​

Една странна традиция с нар

Нарът е един от любимите ми плодове. Може би защото израстна край морето, а там на югоизток, почти във всяка градина има нар, смокиня, мушмула. Есента е топла и позволява наровете да узреят и да се съберат чак в края на октомври. Когато обаче научих за гръцката новогодишна традиция с нар, леко се очудих. В това обаче няма нищо странно защото нарът, със своите стотици семенца, така прилежно настанени едно до друго, съвършенство на Майката природа, е символ на благоденствието и плодородието. По тази причина в Гърция, отглеждайки в по-голяма степен от нас нарови дръвчета, имат традиция да се разбие нар на прага на къщата. Често това прави стопанина, който звъни на вратата и когато му отворят, той прекрачва с десния си крак прага и с все сила разбива в земята плода от нар. (Обичаят съществува и при нас, без част с разчупване на нар и се нарича полазване.)  Колкото повече зрънца се разхвърчат от нара, толкова по-благодатна ще бъде новата година и толкова повече добри дела ще има. Хитро, а? По-добре да разбиеш нар със стотици зърна, от колкото ябълка с 3-4 семенца :)


49 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


За мен

IMG_3925_edited.jpg

Здравейте, аз съм Роси!

Моите две страсти са писането и всичко, свързано с Гърция. 

Обожавам езика, музиката, храната, културата, пътешествията...
Добре дошли в моят свят ΧαλαΡώσει - халара светът на Роси, в който ще ви пресъздам гръцкия начин на живот през моя поглед.

Архив

XalaRosi-removebg-preview_edited.png
bottom of page