top of page
Снимка на автораРосица Василева

Гръцкият мед - течното злато на елините


Подобно на зехтина, медът е една от чудодейните основни храни на Гърция и предлага множество ползи за тялото, а включен в десерти - и за небцето. Като добавка може да се използва във всичко - от чай, кисело мляко до сладкиши и дори солени ястия, за да предложи вкус, текстура и сладост.

Да се поглезите с лъжица гръцки мед е като да предприемете пътуване до окичените от слънце хълмове на Средиземно море. Със своите отчетливи флорални нотки и кадифена текстура гръцкият мед е легендарен по целия свят. Но не само уникалният му вкус прави гръцкия мед толкова специален. Този златен нектар е пълен с ползи за здравето, които се славят от векове.


На скоро имах щастие да се докосна до магията на добиване на мед от местен производител и бях силно впечатлена от гениалността на пчелите: За да направят около половин килограм мед, над 1000 пчели облитат над 4 милиона цвята и прелитат над 150 000км (4 пъти обиколката на земята)! Независимо дали сте ценител на меда или просто търсите с лъжица в ръка естествени подсладители, тази статия ще ви помогне да се ориентирате в разнообразния свят на гръцкия мед с неговия несравним вкус и забележителни ползи за здравето. Пригответе се да отключите тайните на това течно злато!


Произход на меда в Гърция

Още от праисторически времена хората са знаели как да правят мед и да го използват в диетата си. Според учените пчелите са се появили на нашата планета преди 65 милиона години. До 15-ти век медът е бил единственият подсладител в познатия тогава свят.

Първото ни пряко доказателство за систематична пчеларска практика е от древен Египет от ок. 2400 пр.н.е. Докато в Гърция систематичното пчеларство най-вероятно вече е започнало около 1600-1500 г. пр. н. е. в минойския Крит, най-вероятно учейки се от своите колеги египетски пчелари. Медът в Гърция е толкова стар, колкото и гръцката култура. Според други източници, археолози във Фестос Крит са открили пчелни кошери, които датират от 3400 г. пр.н.е. Още тогава прелетното или пасищното пчеларство е било обичайна практика – точно както днес. За да увеличат количеството производство на мед, древните пчелари в Средиземно море са транспортирали кошерите си според местните цъфтящи цветя на континента или дори с лодки по морето и реките.



Връзката между гърците и пчелите започва в далечното минало на митичната епоха. Боговете на Олимп са консумирали нектар и амброзия. В древна Атина пчеларството и производството на мед са били високо организирани, като дори е имало закон за разстоянията, които трябва да съществуват между пчеларите. Именно там се е произвеждал най-добрият мед от мащерка, като в града са открити кошери на около 60 г. пр. н. е.

Медената медовина, така нареченият "луд мед" се смята за първата алкохолна напитка, направена от хората и е свързана с екстатично пророчество, божествено опиянение. Древните гърци казват, че Мелиса (μέλησα - [мелиса] - пчела), богинята кралица пчела, е научила смъртните как да ферментират меда. Той вече е бил използван в критските ритуали на минойската култура.



Историята на меда в гръцката гастрономия е очевидна и чрез Илиада, Одисея и други велики произведения на древните гърци. Появяват се няколко древни гастрономически лакомства с мед. От „митотос“ (пай със сирене, зехтин, мед и чесън) до „меликратон“ (комбинация от мляко и мед) и много добре познатите „лукумадес“ (пържени бухтички, поляти обилно с мед). Тази сладка златиста течност е била една от основните съставки на храненето на древните гърци.


„Λίγα λόγια ζάχαρη, και τα καθόλου μέλι.” "Малко думи са като захор, но мълчанието е като мед" (древногръцка поговорка)

Има ли богиня на меда в Древна Гърция?

В древногръцката митология, въпреки че няма конкретна богиня, посветена изключително на меда, има божества, тясно свързани с него. Едно от тези божества е Деметра, богинята на земеделието и плодородието. Връзката с Деметра се корени в това, че тя е благословила земята с богати на нектар цветя, които пчелите събират, за да създадат сладката течност.

Артемида, богинята на лова, е друго божество, свързано с меда в древногръцката митология. Пчелите имат свещен статут във владенията на Артемида и тя често е изобразявана заобиколена от или придружена от пчели. Като защитник на дивата природа и естествения свят, Артемида представлява неопитомената красота на природата.



Защо медът от Гърция е толкова добър?

Гръцкият мед има уникални характеристики благодарение на известната си дива природа и умерен климат. Голямото разнообразие от дървесни и цветни видове в Гърция прави страната предпочитано място за пребиваването на множество пчели, произвеждащи мед, като той се различава по вкус и качества в зависимост от средата, в която е произведен. Често сравняван с австралийския мед от манука заради неговите лечебни и лечебни свойства, гръцкият мед (според гръцки източници!) държи надмощие в броя на наличните антиоксидантни свойства. В 1 ЛЪЖИЦА мед се съдържат повече от 70 важни за човешкия организъм вещества. Микробите не могат да се развият в меда поради голямото съдържание на калий. Според научната общност гръцкият мед, произведен от бор, пирен, мащерка и портокалов цвят, са разновидности, които превъзхождат меда от манука по качество, ароматни вещества и антибактериални свойства.



Различните видове гръцки мед

Въпреки че пчеларските техники могат да варират в зависимост от региона, в Гърция се произвеждат два основни вида мед. Единият се нарича цветен мед, а другият е горски.

Многото вкусове на гръцкия мед

  • Мащерка

Това е най-почитаният гръцки мед, защото пчелите, хранени с мащерка, произвеждат по-малко мед, което го прави по-оскъден и по-скъп. Медът от мащерка е светъл на цвят и със силен билков аромат. Този гръцки мед кристализира след 6 до 18 месеца, в зависимост от температурата и условията на съхранение. Със светъл кехлибарен цвят и деликатен билков аромат, медът от мащерка има сладък, флорален вкус, цитрусови нотки и продължителен, леко пикантен финал. Медът от мащерка е особено обичан от готвачите и често се използва в солени ястия, десерти и дори коктейли Най-популярните видове са от островите Крит и Китира и се произвеждат през пролетта, когато мащерката цъфти.



  • Бор

Боровият мед представлява приблизително 65% от целия гръцки мед. Богатото му минерално съдържание, което включва натрий, желязо, калий, магнезий и фосфор, се подчертава от махагоновия му цвят. Не е лесно да кристализира. Боровият мед съдържа най-много антиоксиданти от всички гръцки медове. Пчелите събират медена роса от сока на борови дървета, придавайки на този мед карамелен вкус с нотки на смола и дим. Боровият мед често се ползва, залят върху гръцко кисело мляко или се използва като глазура за печени меса


  • Цветен

Цветният мед има приятен аромат, който е по-деликатен от други видове мед, тъй като е направен от диви цветя и портокалови цветове. Кристализира по-лесно.


  • Пирен

Ако времето е достатъчно топло, за да цъфти пиренът, се произвежда в началото на есента, след първите дъждове. Има текстура, която е много гъста, направо може да се намазва и е тъмен, червеникав на цвят. Кристализира за около три месеца.


  • Кестен

Кестеновият мед е един от най-редките видове гръцки мед, с много слаба, приятна горчивина.


  • Ела

Единственият ЗНП (Защитено наименование за Произход) гръцки мед от село Витина в Пелопонес. Този гръцки мед е един от най-редките и най-добрите. Рядко кристализира.


Кой гръцки мед е най-добър?

Именно споменатия по-горе мед от мащерка се слави като най-предпочитан, с най-добри вкусови качества, с най-много антиоксиданти и естествено... с най-висока цена. Причината за това е, че и пчелите хранещи се с мащерка, произвеждат по-малко мед и по този начин продуктът е по-оскъден, но и ценен. Медът от мащерка е с тъмен цвят – с плътен аромат на билки – обикновено се захаросва между 6 и 18 месеца, в зависимост от температурата на съхранение.


Медът в медицината

Гръцкият мед е една от най-богатите на хранителни вещества естествени храни, богата на минерали, витамини и антиоксиданти. Медът има антибактериални, антивирусни и противогъбични свойства и се използва от векове за лечение на възпалено гърло и кашлица, леки изгаряния, порязвания и други бактериални инфекции. Въпреки липсата на технология и биологични лаборатории, лекарите още от древността са можели да оценят ползите от меда, идващи най-вече от неговите противогъбични свойства.

Според проучвания медът е една от най-лесните за смилане храни, има противоракови свойства (богат на фенолни съединения) и помага за предотвратяване на остеопороза.

Днес, традициите продължават и има редица брандове в Гърция, произвеждащи продукти за медико-фармацефтичната индустрия на основата на мед. Бих препоръчала Apivita и Korres, достъпки вече и в България както с козметични продукти (Apivita), така и с лекарствени такива (Korres).



Медът в кулинарията

Медът е един от най-вкусните начини да добавите вкус и сладост към дадено ястие. Гръцките готвачи осъзнават този факт и често предпочитат меда пред другите подсладители. Това е основната причина, поради която гръцкият мед все още играе централна роля в кухнята на страната.

Не само можете да го опитате в десерти, но и можете да видите меда като елемент в класически ястия като стифадо (традиционно ястие от месо, задушено с лук). Ако обичате гръцко кисело мляко, трябва да го опитате с мед отгоре. Двете създават вкусна комбинация, която обединява два от най-популярните компоненти на гръцката кухня. Като част от националната кухня сладките с мед са характерни за цялата страна. Известни са μελόπιτα [мелопита] (меден пай/кекс), баклава или хрупкавите λουκουμάδες [лукумадес] (подобни на нашите казанлъшки понички). Ако питате мен обаче, вечни ми фаворит е μελομακάρονα [меломакарона] - традиционните гръцки слади за Коледа, потопени в меден сироп. Рецепта за тях, може да намерите в блога.

Освен в класическите ястия, медът играе ключова роля и в местната и регионална гастрономия. Например гръцките островитяни пекат сладкиши, подсладени с мед за Великден. Критяните даже използват меда за мариноване и придаване на допълнителен вкус на агнешкото, тъй като то е най-вкусно като се карамелизира.



Консумация на мед днес в Гърция

Днес Гърция е 7-ата страна по производство на мед и количеството на продукцията ѝ расте с всяка година. Крит е мястото, което може да се похвали с най-високата гъстота на пчелните кошери в света.

В Гърция има годишно производство от 12 000 тона мед. Интересното е, че в Гърция има повече кошери на декар, отколкото във всяка друга страна в Европа. Няма място в Гърция без местен производител на мед. Заедно с маслините и гроздето те формират началото на гръцката гастрономия.



Поддържане на пчеларството

Скоро, говорейки с ми приятели гърци по темата, разбрах, че Родос е един от островите, имащи хилядолетна традиция в пчеларството и още по-интересно: поддържат вековната традиция и до днес. Веднага след Втората световна война първото пчеларско училище в Гърция е създадено именно на Родос от учителя пчелар Йоанис Сегредос. Днес бюрото по труда на острова предлага обучение по пчеларство за безработни граждани.

Единственият музей на пчелата в Гърция е построен пак тук на Родос (близо до село Пастида), основан от „Μελισσοκομική Δωδεκανήσου” (Пчеларска компания на Додеканезите) през 2004 г., където посетителят може да научи за местните пчелни продукти, история на пчеларството, биология на пчели, опрашване, кошери, пчелни растения, местна растителност и др.


Има една гръцка поговорка: "Αγάλα-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι".

Много харесвам значението ѝ защото за мен в нея е скрит смисъла на гръцкия начин да живееш Χαλαρά! На български, бих я превела като: Бавно, бавно неузрялото грозде става на мед!

За хубавите неща в живота, е нужно търпение. Често трябва да си повтаряме това и природата всячески ни подсеща. Една пчела живее едва 5-6 седмици и за това време произвежда около 12 чаени лъжички мед, работейки неуморно без да спи. Тъй като пчелите са на изчезване, а без тях човечеството е свършено (според Айнщайн може да издържи едва 4 г.) нека уважаваме и пазим тези безценни насекоми. Истински късметлии сме, че можем да ползваме това "течно злато" в ежедневието си и трябва наистина да го ценим. За това не пропускайте да се снабдите дори само с едно бурканче гръцки мед - ще ви подслажда дните обратно вкъщи, а тялото ви ще ви бъде благодарно за този елексир.


8 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


За мен

IMG_3925_edited.jpg

Здравейте, аз съм Роси!

Моите две страсти са писането и всичко, свързано с Гърция. 

Обожавам езика, музиката, храната, културата, пътешествията...
Добре дошли в моят свят ΧαλαΡώσει - халара светът на Роси, в който ще ви пресъздам гръцкия начин на живот през моя поглед.

Архив

XalaRosi-removebg-preview_edited.png
bottom of page